Foto Olomoucký kraj

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo v úterý 20. prosince se stavbou poslední části D1 u Přerova. Konkrétně se jedná o desetikilometrový úsek mezi Přerovem a Říkovicemi. Řidičům by měl začít sloužit v roce 2025.

„Dostavba dálnice D1 u Přerova je jednou z významných krajských priorit. Moc mě těší, že se tento náročný projekt podařilo dotáhnout do stavu, kdy se může začít s jeho realizací. Děkuji všem, kteří se na tom podíleli a kteří se zasloužili o to, že tu dnes u zahájení stavby můžeme stát,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Stavba posledního úseku dálnice vyjde na zhruba sedm miliard korun. Nepůjde jen o realizaci samotné silnice, ale i přidružených staveb – součástí projektu je 228 stavebních objektů.

„Stavba chybějícího úseku D1 u Přerova je velmi důležitá nejen pro Přerov, který dosud trpí tranzitní dopravou, ale pro celý region. Jsem rád, že po letech odkladů se mohou stavební firmy konečně pustit do práce. A jsem rád i za to, že jednání, která v tomto směru kraj vedl, nebyla zbytečná,“ dodal Michal Zácha, náměstek Olomouckého kraje pro oblast dopravy.

ŘSD vybralo jako realizátora dostavby D1 firmy Strabag, Doprastav a IDS. Po dokončení úseku u Říkovic bude celá D1 měřit 377 kilometrů.

„Dnes zahajovanou desetikilometrovou dálniční stavbu lze bez nadsázky označit za jednu z nejdůležitějších infrastrukturních staveb v Česku. Zprovozněním posledního úseku D1 bude v první řadě vyřešena nejen složitá dopravní situace v Přerově, ale také se výrazně sníží provoz na dálnici D46, která je právě kvůli nedokončené D1 využívána jako hlavní tah pro cesty mezi Brnem a Ostravou,“ uvedl k zahájení stavby generální ředitel ŘSD Radek Mátl.