Ilustrační fotografie od Ron Lach na Pexels.com

Do jedinečného světa masožravých rostlin plného vzácných unikátů  proniknou návštěvníci blížící se výstavy Živé pasti. Koná se od 2. do 12.  června ve sbírkových sklenících v olomouckých Smetanových sadech.  K vidění budou například dvacetileté více než metr vysoké rostliny,  masožravé liány s velkými pastmi anebo unikátní sbírka vodních  „masožravek“. 

Podobu letošní výstavy má nově ve spolupráci se zahradnickým oddělením  Výstaviště Flora Olomouc na starost zkušená pěstitelka a odbornice  na masožravé rostliny Markéta Aubrechtová. Výstava bude navíc prodejní,  návštěvníci tak kromě samotných rostlin mohou od Markéty Aubrechtové získat  i cenné rady pro jejich pěstování. 

„Při přípravě výstavy Živé pasti 2022 navázalo Výstaviště Flora Olomouc ještě  těsnější spolupráci se zkušenou pěstitelkou masožravých rostlin Markétou  Aubrechtovou, celá expozice tak dostane nový výraz a impuls. Návštěvníky  letošního ročníku proto čeká jiný zážitek než v předcházejících letech,“ uvedla  Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc. 

Vstupenky jsou již v prodeji, děti do 6 let mají vstup zdarma 

Výstava bude od čtvrtku 2. června otevřená denně od 9 do 18 hodin. V expozici  lidé najdou mimo jiné vzrostlé až dvacetileté exempláře rodu Špirlic (Sarracenia)  s výškou přesahující jeden metr anebo kolekci masožravých rosnatek, v níž  budou k vidění jak ty nejmenší – trpasličí rosnatky, tak i jedna z největších  rosnatek na světě Rosnatka královská (Drosera regia). 

„Pro letošní ročník výstavy Živé pasti se podařilo získat také velmi cennou vodní  masožravou rostlinu Aldrovandku měchýřkatou (Aldrovanda vesiculosa). K vidění  budou i vzácné pralesní rosnatky z Austrálie, masožravé liány Láčkovky  (Nepenthes) s velkými pastmi a další raritní rostliny. Bude to skutečně velká  a zajímavá podívaná,“ uvedl Pavel Souček, vedoucí oddělení sbírkových skleníků  na Výstavišti Flora Olomouc.

Základní vstupné na výstavu Živé pasti 2022 je 100 Kč, připraveny jsou také  cenově zvýhodněné rodinné vstupenky, vstupenky pro děti od 6 do 14 let,  pro studenty a také seniory. Děti do 6 let mají vstup zdarma.  Vstupenky jsou už nyní k dostání na webu Výstaviště Flora Olomouc a také přímo  na pokladně ve Sbírkových sklenících ve Smetanových sadech. Výstava potrvá  jedenáct dní, končí v neděli 12. června.

Bc. Michal Poláček, manažer pro marketing a PR, tiskový mluvčí