Foto Olomoucký kraj

Připravit 3973 lůžek v 1477 pokojích musí pracovníci Správy kolejí a menz Univerzity Palackého v Olomouci. Přesně za měsíc v nich totiž najdou zázemí účastníci letní Olympiády dětí a mládeže.

Standardně se se studenty Univerzity Palackého loučíme k poslednímu červnu, tentokrát ale všichni opustí koleje už 19. Pokoje musíme uklidit a nachystat na 26. června, kdy se k nám mladí sportovci sjedou,“ řekl Libor Kolář, ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého v Olomouci. Účastníci olympiády budou bydlet po celém městě: v Neředíně, Chválkovicích, ve studentském kampusu na Envelopě a hlavu složí i v šestipatrové budově kolejí Evžena Rošického, která je v těsné blízkosti Sportovní haly UP.

Nejen v ubytovací části se připravují na konec června. Rušno bude také v menze, kde se bude pro sportovce chystat celodenní stravování. „Jde celkem o bezmála osmnáct tisíc snídaní, téměř devatenáct tisíc večeří a obědů bude něco přes dvanáct tisíc. Je jich méně, protože tím, že se sportovci rozprostřou po celém kraji, tak obědy budou mít z části i mimo Olomouc. Na cestu domů jim pak s sebou nachystáme balíček,“ pokračoval ředitel Správy kolejí a menz.

Co bude na týdenním menu, je už jasné. V neděli 26. června účastníky her přivítá sekaná pečeně s bramborovou kaší. „Vesměs jde o standardní jídla, která běžně vaříme. Například budeme podávat dýňovou či frankfurtskou polévku nebo hráškový krém. V menu je i vepřová roláda, kuřecí kung-pao, vepřové rizoto se sýrem, rybí filé nebo vepřový řízek,“ popsal ředitel Libor Kolář.

Ten přiznává, že pro Správu kolejí a menz UP je podobná akce výjimečná. „Není to však nic, co bychom nebyli schopni zvládnout. Děláme akce pro externí zájemce standardně, ale v takovém počtu to je jednou za několik let. Podobně velkou akcí bylo setkání křesťanské mládeže před pěti lety a v minulosti jsme už účastníky dětské olympiády ubytovávali. To jsou opravdu akce pro tisíce lidí,“ uzavřel Libor Kolář.

Desátý ročník letní Olympiády dětí a mládeže startuje v neděli 26. a potrvá do čtvrtka 30. června. Na programu jsou soutěže hned ve dvaceti sportovních kategoriích, které se uskuteční na území celého kraje.

Přípravy na olympiádu jsou v plném proudu. Chystají se sportoviště i zázemí, jak pro sportovce, tak pro fanoušky. Dobré jídlo a kvalitní odpočinek jsou po náročném výkonu důležitou samozřejmostí. Věřím, že si u nás sportovci svůj velký svátek užijí na maximum,“ řekl Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast sportu.

Seznam sportovišť, kde budete moci fandit, nabízí webové stránky https://odm.olympic.cz/. Tam také najdete program her a další podrobnosti. Akci pořádá Olomoucký kraj spolu s Českým olympijským výborem.

Bc. Eva Knajblová
Odbor kancelář hejtmana
Oddělení tiskové a PR
vedoucí oddělení
http://www.olkraj.cz