Foto Olomoucký kraj

Jeseníky mají nový moderní stroj na údržbu lyžařských běžeckých stop. Od 15. února jim pomáhá silná, multifunkční a obratná čtyřkolka, kterou se jeseničtí rolbaři rozhodli pojmenovat Milada. Slavnostní předání stroje proběhlo na sedle Skřítek, které odděluje Jeseníky od Hraběšické hornatiny.

Novou čtyřkolku lze použít pro běžkaře k údržbě tras, k odstraňování popadaných stromů a k jarní i letní údržbě. Ale také v případě, kdy bude nezbytné někomu pomoci,“ zhodnotil pořízení a plánované využívání čtyřkolky hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

O tom, že je čtyřkolka skutečně multifunkční, se zástupci kraje i organizace Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu přesvědčili už při slavnostním předání.

„V průběhu tiskové konference byla nová čtyřkolka neplánovaně zapojena do záchrany života běžkaře, který zkolaboval na jedné z tras v těžko dostupném terénu. Jsem ráda, že jsme ji právě křtili a mohli jsme tak záchranářům rovnou předat nový stroj, který někomu zachránil život,“ okomentovala bouřlivý křest nového stroje Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast cestovního ruchu a vnějších vztahů.

Nový stroj včetně sněžných pásů a potřebného příslušenství pro vyrýsování bílých stop si i díky příspěvku Olomouckého kraje pořídila organizace Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu v rámci projektu „Pořízení čtyřkolky včetně techniky pro údržbu lyžařských běžeckých tratí v Olomouckém, Pardubickém a Moravskoslezském kraji“. Stroj zakoupili v celkové hodnotě téměř 650 tisíc korun, na financování se podílelo také Ministerstvo pro místní rozvoj.