Ilustrační fotografie od Lum3n na Pexels.com

Čtvrtek 9. února 2023, 18:00

Kino Metropol

JESENÍKY – KRÁLOVSTVÍ HORSKÉ DIVOČINY

Olomoucká premiéra dokumentárního filmu Mariana Poláka. Po filmu bude následovat beseda především k natáčení snímku a možná i k aktuálním problémům ochrany přírody v Jeseníkách.

Besedy se zúčastní:

Marián Polák (režisér, kameraman, producent)

Štěpán Mikulka (fotograf, kameraman)

Jiří Baják (časosběrné záběry)

Petr Šaj (kameraman, vedoucí Správy CHKO Jeseníky)

Jeseníky jsou svým způsobem nejen mýty opředenou tajemnou krajinou na severu Moravy a místem, kde pramení řeka Morava, která je její životadárnou osou. Jeseníky jsou hory, které považuje celá řada obyvatel Hané také za „své“ hory. Všichni příznivci Jeseníků mají nyní možnost shlédnout příběh fascinujícího koloběhu života jedinečné horské přírody. Na díle pracovali místní filmaři a velcí milovníci Jeseníků. To umožnilo zachytit vzácné okamžiky z proměn nálad krajiny a skrytého chování zvířat. Řadu z nich běžní návštěvníci hor ani nikdy neviděli. Například opravdu jedinečné záběry jeřábka lesního natočil bruntálský kameraman Štěpán Mikulka. Podobně se podařilo natočit také skrytě žijící sluku lesní. Letecké záběry měl na starosti zkušený šumperský pilot Jan Barančík. Úchvatné časosběrné záběry ve filmu byly doménou Jiřího Bajáka. Komentář k filmu četl herec Miroslav Táborský, který na dokumentech z Jeseníků a podhůří pravidelně spolupracuje s tamními tvůrci. Originální a netradiční hudbu pak složil štramberský muzikant a skladatel Tomáš Háček. „Rád ve filmové hudbě využívám reálné zvuky jako hudební nástroje, je to skvělý hudební materiál. Spolu s tlukotem datlíků a troubením jelenů jsem je vplétal do hudebních krajin,“ popisuje. Jako nástroj použil rovněž citeru. „Je to zapomenutý nástroj bývalých Sudet – opouštěného kraje,“ vysvětluje.

Film vznikal přes čtyři roky za odborné spolupráce Správy CHKO Jeseníky a byl podpořen z prostředků společnosti ČEZ a. s., Moravskoslezského a Olomouckého kraje, Pivovaru Holba a.s. a firmy Tilak.

Přírodopisný dokumentární film, Česko, 2022, 51 min., režie: Marián Polák, vyrobil: GepART pictures s.r.o.

Marián Polák je jeden z nejvýznamnějších současných českých režisérů filmů o přírodě. Za dokument Živý obraz lepšího světa obdržel výroční cenu FITES Trilobit nebo ceny na festivalech Ekofilm a Naturvision. Jako kameraman a producent připravil například s režisérem Janem Hoškem desetidílný seriál Příběhy zvědavých přírodovědců nebo koprodukční filmy Netopýři ve tmě či Svět podle termitů, za který obdrželi Velkou cenu na Life Sciences Film Festivalu. Vrcholem jeho dosavadní tvorby je pak dokument Planeta Česko, jenž byl nominován na cenu Českého lva v kategorii nejlepší dokument v roce 2018.

Ekologický večer pořádají:

Sluňákov, centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.

Kino Metropol.

AOPK ČR, Správa CHKO Jeseníky.

www.slunakov.cz,
www.ekologickednyolomouc.cz
https://jeseniky.nature.cz/
https://www.kinometropol.cz/