Foto Plavby Olomouc

Už tuto neděli, 19. června, začnou pravidelná setkávání ve vnitroblokovém prostoru Dolního náměstí v Olomouci, na OLODVORKU. Místo, které běžně ožívá kulturními akcemi, nabídne jeden den v týdnu své zázemí ukrajinské komunitě, která se ve městě výrazně rozšířila po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Organizátor, Šimon Pelikán, chce touto pravidelnou akcí upozornit na stále přetrvávající konflikt, podpořit minoritní skupinu našich obyvatel a vytvořit jim zázemí pro společná setkávání i sdílení, nabídnout kulturní zážitky s domovskou tematikou a připravit i interaktivní zábavu pro děti. Součástí programu bude i vernisáž putovních fotografií přímo z místa válečného konfliktu v okolí Donbasu, která byla umístěna i v Senátu Parlamentu České republiky.

Mám pocit, že s přibývajícím časem přestalo mnoho z nás válku na Ukrajině vnímat. Rád bych komunitními setkávání toto téma udržel aktuální a vyjádřil přetrvávající podporu lidem, kteří k nám před konfliktem utekli. Jedná se především o maminky s dětmi. Maminky, které potřebují, tak jako každý z nás, i nadále nějak společensky a kulturně žít. A děti, které potřebují společnost dalších dětí a rozptýlení, protože i ony samozřejmě vnímají to, že se jim ze dne na den otočil život naruby. Proto komunitní neděle. Samozřejmě jsou zváni všichni, kteří to cítí podobně jako my a rádi budou trávit čas v multikulturní společnosti,“ vysvětluje Šimon Pelikán.

Program v neděli začne od 14. hodin, naváže na březnovou akci Síla pro Ukrajinu, na níž se vybralo na dobrovolném vstupném a tržbě bezmála 50 000 Kč, které putovaly na ukrajinskou ambasádu. Během odpoledne a podvečera vystoupí několik umělců, převážně ukrajinského původu. V čele se zpěvačkou Ludmilou Len, kterou doprovodí známý olomoucký hudebník Lukáš Mareček. Dalšími umělci budou Lara Key, Dasha Zavodun, Akaterina Bobrovská a Nikita Kozij.

V neděli bude zároveň zahájena vernisáž výstavy fotografií Majdy Slámové z Voxpotu přímo z místa válečného konfliktu okolo Donbasu a kyjevské oblasti. Jedná se o putovní výstavu, která byla zahájena v Senátu, následně putovala do dalších měst, až se dostala do Olomouce na OLODVOREK.

Více informací najdete ve facebookové události: https://fb.me/e/5c8KBdtVl

Šimon Pelikán
Plavby Olomouc