Detox fotografie od NastyaSensei na Pexels.com

Celkem jedenáct dobrovolníků v šesti kategoriích převzalo v pondělí 21. března cenu Křesadlo. Jde o symbolické poděkování těm, kteří nezištně věnují svůj čas a dovednosti na pomoc druhým. Slavnostní předávání cen se konalo už pojedenácté, letos v prostorách Arcibiskupského paláce v Olomouci, za účasti zástupců hejtmanství.

Hlavním smyslem je ocenit práci dobrovolníků, upozornit na přínos dobrovolnických činností a zviditelnit příběhy nezištné pomoci. Ostatně mottem tohoto ocenění je: ‚Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci.‘ Je rozhodně na místě těmto lidem poděkovat,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Mezi oceněnými jsou osoby pomáhající v sociální oblasti, spolkové či ve zdravotnické. Nechybí ani kategorie dobrovolných hasičů nebo rozvojové a humanitární pomoci. „Například v kategorii rozvojové a humanitární pomoci byla Křesadlem oceněna skupina mladých lidí, kteří se zapojili do pomoci během loňského uzavření Litovle a Uničova,“ sdělilMichal Umlauf, vedoucí olomoucké pobočky Maltézské pomoci.

Bez nároku na odměnu okolo nás pracuje obrovské množství lidí a mnohdy si to ani neuvědomujeme. Bez nich by byl svět mnohem chudší,“ uvedl Ivo Slavotínek, náměstek hejtmana pro sociální oblast.

Předávání cen se ujali například zástupci Olomouckého kraje, Univerzity Palackého, Arcibiskupství olomouckého a dobrovolnických organizací Maltézská pomoc a Hestia, která akci na území České republiky garantuje.

Ocenění dobrovolníci:

Petra Kolčavová (oblast zdravotnictví)
Hana Polišenská (sociální služby)
Dana Michailidisová (dobrovolní hasiči)
Jana Janíková (zdravotnická oblast)
Ivana Rohlederová (děti, mládež a volnočasové aktivity)
Aneta Zavadilová (sociální služby)
Jindřich Machala (spolková a komunitní činnost)
Lukáš Kohout, František Nabenkogel, Jan Borovka a Patrik Kotek (humanitární a rozvojová činnost)

Bc. Eva Knajblová
Odbor kancelář hejtmana
Oddělení tiskové a PR
vedoucí oddělení
http://www.olkraj.cz