Detox fotografie od Rafael Cerqueira na Pexels.com

Hned tři cesty, jak pomoci utečencům z válkou zasažené Ukrajiny, připravilo Výstaviště Flora Olomouc ve spojitosti s blížící se výstavou For Model. Část vybraného vstupného pomůže ve spolupráci s Arcidiecézní charitou Olomouc evakuovaným dětem, dále se přímo na výstavě uskuteční sbírka hraček pro ukrajinské děti. Ty se navíc se svými blízkými podívají na tuto interaktivní výstavu modelů, sběratelství, digitálních technologií a stavebnic za symbolickou korunu. Současně se mohou zdarma podívat do sbírkových skleníků.

„Hned po vypuknutí války jsme začali hledat cesty, jak napadeným Ukrajincům pomoci. Využít k tomu oblíbenou výstavu For Model se vyloženě nabízelo. Těší mě, že tým Výstaviště Flora Olomouc našel díky spolupráci s našimi partnery hned několik možností, jak se do podpory uprchlíků zapojit. Současně se s prosbou obracím na návštěvníky výstavy, aby s sebou přinesli hračky do naší sbírky,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Výstava For Model se v pavilonech A a E i v jejich okolí koná již tento týden od pátku do neděle. Část vybraného vstupného posléze poputuje k vedení Arcidiecézní charity Olomouc. Její ředitel Václav Keprt už nyní ví, jak tuto finanční pomoc využije.

„Zacílíme ji na potřeby dětí, které se podařilo z Ukrajiny evakuovat. Nyní jsou v České republice v naší péči. Jsem rád, že se Výstaviště Flora Olomouc rozhodlo podpořit právě malé utečence, kteří se ocitli mimo svoji těžce zkoušenou zemi. Velice za tuto podporu děkuji,“ uvedl Václav Keprt, ředitel Arcidiecézní charity Olomouc.

Přímo na výstavě navíc bude ve foyer pavilonu A umístěn box, do něhož budou moci návštěvníci umístit hračky, které se rozhodli věnovat ukrajinským dětem. Sbírka je nazvaná „Flora Ukrajině, děti dětem“. Výstaviště Flora Olomouc už ve spojitosti s ní kontaktovalo známou Nadaci Nova. Zvýhodněné vstupné platí i ve sbírkových sklenících.

Do třetice chce Výstaviště Flora Olomouc alespoň na chvíli ukrajinské děti a také jejich blízké rozptýlit a nechat je zapomenout na aktuální dění a trápení, které je osobně a také jejich vlast postihlo. A výstava For Model plná modelů, hraček či stavebnic je pro děti jako stvořená.

„Nastavili jsme tak vstup za 1 korunu pro všechny ženy, děti do 18 let a také seniory nad 60 let, kteří museli kvůli nynější válce Ukrajinu opustit,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Jako doklad utečencům u pokladem poslouží cestovní pas Ukrajiny s vízem strpění vydaným Ministerstvem vnitra ČR nebo Policií ČR anebo hraniční průvodka s vlepeným vízovým štítkem s vízem strpění.

Zvýhodněné vstupné pak po dobu výstavy For Model platí i v nedalekých sbírkových sklenících ve Smetanových sadech. Pro plnoplátce je zlevněné na 60,- Kč, pro děti od 6 do 15 let, studenty, seniory nad 65 let a také ZTP i ZTP/P platí zvýhodněné vstupné 40,- Kč.

Ukrajinci, kteří museli utéct před válkou, mají po dobu výstavy For Model vstup do sbírkových skleníků zdarma.

Bc. Michal Poláček, manažer pro marketing a PR, tiskový mluvčí