Bez kulturního programu, slavnostního rozsvěcování stromu a se zcela jiným konceptem se mají odehrát Vánoční trhy v Olomouci. Vedení města, kraje a pořadatelé Vánočních trhů, Kulturní Olomouc, o.p.s., se dohodli na změnách, které reagují na nepříznivý vývoj pandemie. Trhy měly původně začít 19. listopadu otevřením stánků, samotné slavnostní zahájení s rozsvícením stromu mělo proběhnout v neděli 21. listopadu. Teď jsou však na řadě změny.

Současná epidemiologická situace se musí promítnout do příprav Vánočních trhů,“ je přesvědčen primátor Olomouce Mirek Žbánek. „Od včerejšího dne proto jednáme s pořadatelem o změnách, které dokážou reflektovat situaci a reagovat na nepříznivé prognózy počtu nakažených. Apelovali jsme na to, aby při organizaci této hromadné akce, která by mohla zhoršovat situaci v Olomouci a Olomouckém kraji, pořadatelé upravili program tak, abychom eliminovali riziko přenosu nákazy,“ objasnil primátor Žbánek.

Olomoucké Vánoční trhy jsou totiž pod koncesní smlouvou a jejich přímým pořadatelem není město. „S organizátory, ale jednáme intenzivně, situaci chápou a snaží se plnit nejen platná vládní nařízení, ale maximálně zohlednit i naše připomínky. Na základě doporučení tak pořadatelé dnes oznámili, že se neuskuteční kulturní program, kapely neodehrají žádný z živých koncertů a slavnostně se nebude rozsvěcet ani vánoční strom,“ popsala aktuální změny náměstkyně primátora pro kulturu a cestovní ruch Markéta Záleská. Kromě toho, že pořadatelé musí splnit všechna aktuálně platná nařízení, zavázali se také k tomu, že ještě více rozvolní prostor gastro zóny a na dodržování pravidel bude dohlížet pořadatelská služba. „Obě náměstí bude pravidelně procházet ve speciálně označených vestách a upozorňovat na dodržování pravidel a rozestupů,“ objasnila Monika Řehulková, tisková mluvčí společnosti Kulturní Olomouc o.p.s., která Vánoční trhy v Olomouci pořádá. Pořadatelé musí zajistit dvoumetrovou vzdálenost mezi prodejními místy, desinfekční prostředky u každého z prodejních míst a dodržení nařízených rozestupů mezi návštěvníky. K dalším zavedeným opatřením patří také omezení vjezdu vozidel na obě náměstí v centru Olomouce. Doprava tak bude opět regulována pomocí mobilních překážek při vjezdu z ulic, které vedou na Horní i Dolní náměstí. Od 15:30 do 22:00 bude na obě náměstí vjezd vozidlům až na výjimky zakázán úplně.

Aktuální vývoj související s pandemií a pořádáním Vánočních trhů dnes projednala i Bezpečnostní rada města za účasti zástupců Policie ČR, Krajské hygienické stanice Olomouc a hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka. „Apeluji na osobní zodpovědnost každého, kdo se rozhodne navštívit hromadné akce, vánoční trhy nevyjímaje. Prosím, respektujte aktuální opatření, abyste neohrozili sebe ani jiné,“ uvedl po jednání hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Změny, ke kterým jsme byli nuceni přistoupit, jsou aktuálně platné, nelze ovšem vyloučit, že vláda nebo Ústřední krizový štáb mohou rozhodnout o zpřísnění nebo úplném zrušení hromadných akcí,“ oznámil závěrem primátor Mirek Žbánek.