Zažil a dokázal toho tolik, že by to vystačilo na několik i tak dost aktivních životů. Ten jeho mimořádně bohatý život skončil právě včera, v pondělí 25. října 2021, v americkém New Haven v Connecticutu. Profesor Leopold Pospíšil patří k nejvýznamnějším olomouckým rodákům, kteří se zapsali do historie světové vědy a svým způsobem ovlivnil dokonce i světovou politiku.

Život Leopolda Pospíšila, syna významného olomouckého prvorepublikového právníka, probíhal v několika bouřlivých a ostře ohraničených etapách. Jeho osudy by nepochybně mohly posloužit jako materiál pro několik románů či filmů. Za protektorátu se odvážně a riskantně zapojil do protinacistického odboje, v únoru 1948 organizoval protikomunistické studentské protesty, pak za dramatických okolností uprchl do Německa a zachránil si tím život. Žil jako vědecký průkopník mezi eskymáky, divokými papuánskými Kapauky i mezi americkými indiány Hopi, vyučoval a radil americkým prezidentům, založil nový vědní obor právní antropologii, napsal více než stovku vědeckých prací a přes dvacet knih. Po listopadu 1989 se s oblibou vracel do České republiky a rodné Olomouce. Přednášel na 54 univerzitách světa, příležitostně učil také na Univerzitě Palackého v Olomouci. V roce 2018 obdržel v Praze stříbrnou medaili předsedy Senátu, už v roce 2013 se stal držitelem ceny města Olomouce.

Na dotaz, zda se při svém odporu vůči totalitním režimům nebo při pobytu mezi divokými „necivilizovanými“ etniky bál, měl jednoduchou odpověď, která jeho přístup k životu zcela vystihovala: „Na to se mě lidi pořád ptají. Ne. Nebál. Nebál jsem se nacistů ani nikoho tady. Můj profesor mi říkal: ty nejsi statečný, ty jsi hrdina! Hrdina je člověk, který se nebojí a jde do nebezpečí. Statečný člověk se bojí, přesto jde do nebezpečí. Takže já jsem jenom hrdina.“

Profesor Leopold Pospíšil zemřel pokojně ve svém americkém domově v pondělí 25. října 2021. Bylo mu 98 let.