Dva a půl týdne od začátku kybernetického útoku jsou veřejnosti k dispozici služby téměř všech agend magistrátu. Výjimkou je zatím živnostenský úřad, ale na zprovoznění jeho agendy se intenzivně pracuje. O víkendu stejná hackerská skupina cíleně zaútočila na veřejné webové servery města a způsobila komplikace na webových stránkách města, které byly preventivně odstaveny poté, co správci útok promptně identifikovali.

Všechny agendy Magistrátu města Olomouce s výjimkou živnostenského odboru jsou už tento týden v provozu. Nikde už tedy občan nenarazí na oznámení o tom, že ta či ona agenda nefunguje. V případě některých odborů, jako je majetkoprávní, stavební, životního prostředí, dopravy či místní zeleně a odpadového hospodářství, zatím neběží plnohodnotně softwarová podpora. To pro občana znamená, že vyřizování příslušné žádosti může být v některých případech zdlouhavější. IT specialisté pracují na tom, aby bylo fungování magistrátní digitální infrastruktury a všech speciálních aplikací každým dnem lepší, rychlejší a samozřejmě bezpečnější.

O víkendu došlo také k útoku na webové stránky města, kdy stejná hackerská skupina cíleně útočila na webové servery s cílem eliminovat jejich dostupnost. IT tým útok rychle odhalil, provedl protiopatření, a preventivně příslušné servery odstavil. Webové portály budou zatím omezeny co do funkčnosti. Podle odborníků se jednalo o jiný typ útoku – tzv. DDoS, k němuž se ale hlásí stejná skupina útočníků – dle jejího vyjádření jde o mstu za obnovení infrastruktury vlastními silami, aniž by město útočníkům platilo požadované výkupné.

Mgr. Michal Folta
Magistrát města Olomouce
mediální servis