V posledních dvou letech nebyla k vidění půvabná skleněná mozaika, která dříve zdobila stěnu vedle vchodu mateřské školy Nedvědova. Při rekonstrukci vnějšího pláště budovy byla mozaika sejmuta a už se na své původní místo nevrátila.

Přestěhovala se totiž na čas do městského depozitáře, kde čekala, až město najde to správné místo pro její novou instalaci. „A takové vhodné místo jsme v závěru loňského roku opravdu našli,“ říká primátor Mirek Žbánek, který přesun hodnotné mozaiky z depozitáře zpět na stěnu inicioval. Projekt k nové instalaci díla následně zpracoval olomoucký akademický sochař Martin Lubič.

Mozaika nazvaná Studánka mládí, která vznikla v letech 1976 až 1977 ve spolupráci známé olomoucké grafičky Anny Grmelové a mozaikáře Františka Tesaře, se nyní přesunula na čestné místo ve vestibulu nedaleké základní školy. „Jsem rád, že mozaika i nadále zůstává mezi dětmi, kam odjakživa patřila a navíc bude chráněna před vandaly i rozmary počasí, které jí moc neprospívaly,“ dodal primátor. Ve vestibulu okolo rozměrného výtvarného díla s poetickým motivem budou chodit nejen zdejší školáci, ale i veřejnost, protože právě tudy vede cesta k bazénu a dalším sportovištím, která využívají různé sportovní oddíly.

A pokud chcete vědět o půvabné mozaice více, škola jí věnovala speciální kapitolu na svém webu https://www.zsnedvedova.cz/mozaika/

Mgr. Michal Folta
Magistrát města Olomouce
mediální servis