Třímilionová metropole Ukrajiny a jedno z klíčových měst celého východoevropského regionu projevuje zájem o spolupráci s Olomoucí. Na radnici o tom s primátorem Mirkem Žbánkem hovořila paní Radka Rubilina, nově jmenovaná ředitelka Českého centra na Ukrajině. Setkání se odehrálo ve stejný den, kdy ve Vlastivědném muzeu Olomouc začala výstava nejlepších ukrajinských památek z prestižního seznamu UNESCO.

Podle Radky Rubiliny existuje zájem kyjevské radnice o bližší vztahy s Českou republikou a konkrétně s Olomoucí. Už na jaře proto začaly práce na zmapování případného zájmu různých divadel, filharmonií, baletních souborů a dalších kulturních institucí o spolupráci, obdobné je to například i v oblasti sportu. „Olomouc by se mohla díky podpoře Českého centra představit v Kyjevě samostatnou výstavou, zástupcům olomouckých organizací bychom zase mohli představit možnosti na Ukrajině,“ konstatovala paní Rubilina a připomněla, že České centrum má na Ukrajině deset regionálních poboček, tudíž může Olomouci nabídnout i prezentace v jednotlivých regionech.

Zájem Kyjeva nás velmi těší, rozhodně nechceme ignorovat impulsy z východní Evropy, byť se v tomto období soustředíme cíleně hlavně na spolupráci zemí Visegrádské čtyřky a Rakouska. Pokud se ukáže, že existuje reálný zájem i mezi jednotlivými institucemi a vznikne portfolio konkrétních nabídek spolupráce z obou stran, může samozřejmě nějaká forma kooperace a bližších vztahů začít,“ reagoval primátor Mirek Žbánek. Ocenil i to, že Olomouc se stala pro Radku Rubilinu prvním městem u nás, které ve své funkci ředitelky Českého centra navštívila.

V Olomouci dnes pracuje řada občanů Ukrajiny, je zde také kolem tisícovky vysokoškolských studentů z této blízké východoevropské země. Ukrajinu s českými zeměmi i s Olomoucí pojí různé vazby ze vzdálené i nedávné historie. K těm nejznámějším patří prvorepubliková éra silného českého kulturního vlivu v západní části dnešní Ukrajiny, tehdy v Podkarpatské Rusi. Z Olomouce se do zahraničního odboje kdysi vydal i generál Josef Buršík, který se pak v listopadu 1943 jako první voják objevil v rámci 1. československé samostatné brigády v centru čerstvě osvobozeného Kyjeva.

Výstava Kulturní dědictví UNESCO – Ukrajina ve Vlastivědném muzeu Olomouc probíhá od 1. října do 15. listopadu. Ukrajina je členskou zemí UNESCO od 12. května 1954 a k současnému dni je na seznamu světové organizace sedm ukrajinských památek z různých částí země a dalších sedmnáct památek se uchází o zápis. Mezi ty nejznámější památky patří nejstarší kyjevské kostely – Svatá Sofie a Kyjevo-Pečerská lavra, centrum Lvova nebo budova Černovické národní univerzity, kterou ve druhé polovině 19. století postavil český architekt Josef Hlávka. Českého diváka zaujmou také dřevěné kostely karpatského regionu na pomezí Ukrajiny a Polska.