Jak na Sluňákově kreslilo Slunce – vernisáž výstavy

pátek, 4. října 2019 — 17:00; Dům přírody Litovelského Pomoraví – centrum Sluňákov

Vernisáž výstavy z letní fotografické dílny výtvarného oboru DDM Olomouc, pod vedením fotografa a pedagoga Vladimíra Janka.
Výstava potrvá do 10.11. 2019 a je přístupná v otevírací době informačního centra.

Přidejte se k události na Facebooku.

 

Tajemství noční oblohy

sobota 5. října, 17.30–20.00, Dům přírody Litovelského Pomoraví – centrum Sluňákov

Odpolední až večerní procházka galerií v přírodě s nefalšovanou noční hrou. Na trasu se můžete vydat v době od 17.30 do 19 hodin. Pokud vyrazíte v hned v 17.30, možná projdete galerií v přírodě zaplavené paprsky zapadajícího slunce (tzv. Zlaté hodině milované fotografy a filmaři). A pokud slunce svítit nebude, soumrak přispěje k atmosféře noční hry. S odvážnějšími účastníky vyrazte třeba po západu slunce (který je 18:21). Ukončení pro poslední účastníky ve 20 hodin. V rámci akce budete mít možnost nahlédnout do Rajské zahrady a Sluneční hory snů. Rodinné vstupné 100 Kč.

Přidejte se k události na Facebooku.

Ondřej Fous: Zahrada Karla Čapka

úterý 8. října, 18 hodin, Ekovečer v Mozarteu Arcidiecézního muzea v Olomouci

Kdo by neznal Zahradníkův rok, humornou knížečku tolik plnou života, že málokdo se od ní dokáže odtrhnout před poslední stranou a ubránit úsměvu. Možná u ní leckoho napadne, že to musí být tuze autobiografické čtení, že to ten Karel musel tak nějak zažít a podle těch obrázků i Josef. Ano, nic menšího není pravda. Oba prožili v zahrádkách u svého dvojdomku velice šťastnou dekádu plnou neobyčejného poznávání úskalí flóry zcela pohlceni svým leckdy až sžíravým koníčkem. Podobně jako interiér vily, i zahrada byla po léta úzkostlivě střežena a mnohé její prvky byly dochovány neporušeny do dnešních dnů. Příběh nejlepších let této zahrady je ovšem zdokumentován snad nejlépe ze všech zahrad co kde lze nalézti. Vydejme se po jeho stopách.

Přidejte se k události na Facebooku.

Výroba voskových ubrousků na svačinku
pátek, 11. října 2019 — 16:30; centrum Sluňákov
Environmentální program pro děti a rodiče. Chtěli byste si s dětmi zabalit svačinku do něčeho voňavého? Přijďte si k nám vyzkoušet, jak se dá vyrobit voskové plátýnko na balení potravin. Se svačinou chceme vyběhnout i ven a trošku si zařádit s barvami v podzimním okolí Sluňákova. Vstupné 85 Kč/dítě, doprovod zdarma. Přezůvky vezměte s sebou. Program je určený pro děti od 4 do 15 let v dospělém doprovodu. Počet dospělých, dětí a jejich věk, kontakt hlaste předem na mail eva.kadlckova@slunakov.cz nebo na telefon 585 154 882, přihlášení potvrdíme.

Přidejte se k události na Facebooku.

Téma Krabatina jako centrum periferie

úterý, 12. listopadu 2019 — 18:00; Arcidiecézní muzeum Olomouc – Mozarteum

Miloš Doležal, Igor Fic, Josef Mlejnek, Vladimír Herák.

Vysočinu kdysi na Krabatinu přiléhavě přejmenoval tulák a spisovatel Zdeněk Matěj Kuděj. Jako svébytný region na pomezí Čech a Moravy vstoupila do díla řady českých malířů, hudebních skladatelů a básníků. Nikoli jako sentimentální “vonička”, ale jako obraz dramat nitra i intimního domovského zátiší. Texty Jakuba Demla, Jana Zahradníčka, Bohuslava Reynka, Ivana M. Jirouse jsou plné konkrétních odkazů na tento region. Příběhy Babic a Číhošťského zázraku zase výraznými dějinnými mezníky. O Krabatině pohovoří a ze svých textů budou číst Igor Fic, Miloš Doležal a Josef Mlejnek. A na harmoniku a bicí zahraje Vladimír Herák.

Přidejte se k události na Facebooku.

Obrazy krajiny uvnitř slov – Jaromír Gottlieb

středa, 27. listopadu 2019 — 18:00; Arcidiecézní muzeum v Olomouci – Mozarteum

Podvečerní zamyšlení nad četným otiskem krajiny do českých slov a nad postupující urbanizací naší slovní zásoby. Propojení systematického čtení etymologického slovníku s osobními poznatky a vzpomínkami na procházené a viděné jako cesta k úžasu nad tím, co všechno je ve slovech zaznamenáno, aniž bychom měli tušení.

Přidejte se k události na Facebooku.

 

Adventní svícení

sobota 14. prosince, 13–17 hodin, Dům přírody Litovelského Pomoraví – centrum Sluňákov

Tematická procházka areálem domu přírody, při které rozsvítíme svíce nejen na adventním věnci. Na trasu se můžete vydat v době od 13 do 16 hodin. V rámci akce budete mít možnost nahlédnout do Rajské zahrady a Sluneční hory snů. Rodinné vstupné 100 Kč.

Přidejte se k události na Facebooku.


Jiří Popelka
pracovník Domu přírody Litovelského Pomoraví
Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.