Foto Olomoucký kraj

Hejtman Josef Suchánek a další členové krajské rady se v pátek 19. května setkali v budově sídla hejtmanství se zástupci ukrajinského velvyslanectví. Do hanácké metropole zavítal chargé d’affaires Vitalij Usatyj, dočasný diplomatický zástupce vedoucího zastupitelského úřadu. Doprovázela ho ukrajinská delegace. Společně diskutovali například o finanční či materiální pomoci, kterou hejtmanství Ukrajině poskytuje.

„Přes našeho partnera v Opolském vojvodství jsme na západ Ukrajiny, konkrétně do Ivano-Frankivské oblasti, poslali necelý půl milión korun. Jsem rád, že se za tyto peníze staví například sanatorium pro sirotky z Kyjeva nebo se pořizují potřebná lůžka v Rovenské oblasti,“ popsal spolupráci hejtman Suchánek.

Vialij Usatyj si pomoci, které se Ukrajině od Česka dostává, velmi váží. „Jsme obrovsky vděční, že Češi nabízí ekonomickou a vojenskou pomoc, ale také poskytují azyl uprchlíkům. Neumím vyjádřit, jak moc si toho ceníme. Vítězství Ukrajiny bude zásluhou také České republiky,“ vyjádřil svůj vděk.

Jedním z témat setkání byl také aktuální plán na obnovu Ukrajiny, do kterého se budou moci zapojit i firmy z Olomouckého kraje. Zástupci hejtmanství rovněž nabídli velvyslanectví psychickou pomoc pro ukrajinské uprchlíky a vojáky. O té a další spolupráci, která se týká například výběru regionu a oblastí k dalšímu možnému partnerství, bude hejtmanství jednat.