Foto Olomoucký kraj

Před osmasedmdesáti lety skončila druhá světová válka. Hned na třech místech v Olomouci se v pondělí 8. května konaly pietní akty k připomenutí této významné události. Za Olomoucký kraj uctil památku obětí náměstek hejtmana Olomouckého kraje Ivo Slavotínek. Věnce položil u památníku v Řepčíně, Čechových sadech a na Ústředním hřbitově Neředín.

Nikdy by mě nenapadlo, že si konec druhé světové války budeme připomínat v době, kdy v Evropě zuří další krutá válka. A opět v ní lidé bojují za to, aby mohli žít svobodně, v demokracii a tak, jak si sami budou přát. Zdá se, že hodnoty, které nutí člověka postavit se zlu, jsou pořád stejné – ať už se píše rok 1945 nebo 2023,“ pronesl na události náměstek Slavotínek.

Vzpomínkových akcí se zúčastnili také zástupci olomouckého magistrátu, Univerzity Palackého i místních spolků a organizací. Na neředínském hřbitově společně uctili památku na celkem čtyřech místech. Kromě hlavní piety u Památníku obětem druhé světové války v doprovodu vojenské hudby došlo také k tichému položení věnců a květin u památníků padlých letců Hanáckého aeroklubu v Olomouci, amerických letců a obětí odboje.

Pietní vzpomínky, jako jsou tyto, mají kromě uctění památky obětí boje za svobodu a demokracii ještě jedno důležité poselství – ukazují nám totiž, že zlo, i když je sebekrutější, nakonec odejde poraženo,“ dodal náměstek Slavotínek.