Foto RunCzech

Přestože vyhrála svůj první maratonský titul, k vítězné extázi jí něco chybělo. Nová česká královna Prague International Marathon Moira Stewartová totiž plánovala, že bude v cíli dříve. „Nemůžu říct, že jsem úplně spokojená. Ten čas ideální není, ale myslím si, že titul se počítá, takže to nebudu hned úplně zahazovat,“ uvedla běžkyně z česko-skotské rodiny, která se stala mistryní České republiky časem 2:31:54. Na nejrychlejší ženu, Etiopanku Workenesh Edesu, ztratila přes jedenáct minut.

Trať byla podle Moiry Stewartové rychlá, problém jí dělaly jen nějaké výběhy na mosty a sem tam nerovnosti, jako například dlažební kostky. „První půlka byla ještě docela v pohodě, ta se mi běžela dobře. Myslím, že jsem splňovala i nějaké mezičasy. Pak mi ale zatuhly a ztěžkly nohy a začala jsem je vláčet za sebou. Posledních pět kilometrů mi přišlo delších než ten zbytek maratonu,“ popsala Stewartová.

Sedmadvacetiletá vytrvalkyně přiznala, že příprava nebyla úplně ideální a nešla podle plánu. „Měla jsem výpadky. Ze začátku roku jsem se trápila se zánětem achilovky. Po půlmaratonu jsem měla hodně velký energetický deficit, protože jsem do závodu nenastupovala úplně v nejlepší závodní kondici. Takže to mě úplně vyčerpalo,“ řekla s tím, že s přípravou poté musela hodně zvolnit.

V blízké budoucnosti Stewartovou čeká Evropský pohár na 10 000 metrů. „To je zatím jediný plán, takže budu muset hodně rychle zrychlit,“ směje se atletka. V plánu měla světový šampionát v Budapešti, ale ten raději vynechá. Ráda by se dostala na olympiádu v Paříži. „Do rankingu musí být dva časy. Myslím, že mi teď hodně pomohlo, že jsem vyhrála republiku, což je skvěle bodově ohodnocené,“ poznamenala.

Příjemně ji překvapilo, že závod odstartoval prezident Petr Pavel. „To bylo skvělé. Měla jsem z toho úplně husinu, ani jsem to nevěděla, takže když jsem ho viděla na startu, strašně mě to překvapilo,“ dodala Moira Stewartová.