Foto RunCzech

Pořadatelům Maratonu Praha se opět povedlo přilákat velká vytrvalecká esa. Mezi muži patří k největším favoritům obhájce loňského vítězství Nobert Kigen, jeho krajan z Keni Alexander Mutiso a Etiopan Sisay Lemma. Mezi ženami by měly svést souboj o titul Etiopanky Workenesh Edesa, Sintayehu Lewetegn a Keňanka Pamela Rotich. V metropoli se představí i nejlepší čeští běžci Jiří Homoláč, Vít Pavlišta či Moira Stewartová. „Maraton Praha je světově proslulou akcí, která dělá Česku všude velké jméno. Závodu se zúčastní velmi zajímaví atleti. Myslím, že se diváci mohou těšit na velké výkony,“ řekl Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru RunCzech, jehož organizace pořádá nejvíce závodů oceněných známkami od World Athletic.

Kigen loni v Praze dominoval a druhému v pořadí Woldaregayovi nadělil 36 vteřin. Dosud nejlépe zaběhl maraton za 2:05:13. A dle dosažených časů letos nebude mít obhajobu snadnou. Keňan Alexander Mutiso, který od roku 2015 žije a trénuje v Japonsku, loni ve Valencii předvedl výkon 2:03:29. Tato jeho maratonská premiéra je dokonce druhým nejrychlejším debutem všech dob. Silnou trojku doplňuje Etiopan Sisay Lemma. Vítěz londýnského maratonu z roku 2021 má osobní maximum jen o sedm vteřin horší než Mutiso.

Dramatickou bitvu slibuje účast Jiřího Homoláče a Víta Pavlišty. Homoláč je úřadujícím mistrem republiky v maratonu, ve kterém triumfoval i v letech 2018 a 2013. Svůj nejlepší maratonský počin předvedl před čtyřmi lety v Berlíně (2:14:35). Pavlišta patří s časem 2:15:35 (Valencie 2020) k jeho velkým sportovním rivalům.

Mezi ženami je největší aspirantkou na výhru etiopská běžkyně Workenesh Edesa, v současnosti 17. atletka světového žebříčku, jež si loni v Berlíně zaběhla „osobák“ 2:18:51. Poprat se o vítězství chce i její krajanka Sintayehu Lewe. Ta se v roce 2022 v Lublani zlepšila na 2:22:36. O slovo se hlásí i Keňanka Pamela Rotich (2:22:43, Daegu 2022). Největší Českou nadějí je Moira Stewartová, vítězka nedávného 1/2maratonu Praha. Mnohonásobná národní šampionka má v plánu atakovat český rekord 2:26:31.

Nepůjde však pouze o vítězství mezi jednotlivci. RunCzech, který pořádá maratonské běhy v Praze už čtvrt století, opět připravil i unikátní týmový závod Battle of the Teams.