Foto Olomoucký kraj

Čtyř akcí, během nichž lidé vzpomínali na tragické události konce druhé světové války, se v uplynulých dnech zúčastnili zástupci hejtmanství. Pieta začala v sobotu 29. dubna, kdy položili hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek a jeho náměstek Ivo Slavotínek věnec k pomníku v Přestavlkách a Zákřově.

V obou obcích na Těšeticku páchali nacisté na sklonku války hrůzné zločiny. V Zákřově obklíčili obec a začali zapalovat jednotlivá stavení. Pozatýkali muže – část z nich propustili, devatenáct jich ale 20. dubna 1945 odvezli do lesa na samotu Kyjanice. Tam je zavřeli do dřevěné boudy, kterou polili hořlavinami a zapálili.  V Přestavlkách po zapálení hostince a několika dalších usedlostí začali nacisté loupit a vraždit.

„O tragédiích, jaké se staly v těchto obcích, jsme vždycky říkali, že si je musíme připomínat, aby se už nikdy neopakovaly. Dnes vidíme, že se opět dějí, a to jen několik set kilometrů od našich hranic. O to hlasitěji na ně musíme upozorňovat, o to více se jimi musíme zabývat a o to větší váhu má to, co se zde odehrálo na konci druhé světové války,“ popsal na místě tyto tragédie hejtman Suchánek.

Neštěstí v Javoříčku, Lazcích a v Bratrušově

Prvomájové pondělí patřilo připomínce neštěstí, které se stalo v Javoříčku. V květnu 1945 byla obec vypálena a osmatřicet mužů starších 15 let bylo zastřeleno. Pietního aktu se zúčastnili náměstci hejtmana Olomouckého kraje Dalibor Horák a Michal Zácha a krajský radní Michal Obrusník.

„Zatímco jména českých obcí Lidice a Ležáky ve své době doslova obletěla celý svět, jméno malé moravské vesničky Javoříčko většině lidí dodnes nic neříká. Přesto zdejší tragické události posledních dnů druhé světové války snesou srovnání s osudy francouzského Oradouru, ukrajinského Českého Malína a dalšími nejznámějšími místy běsnění německých nacistů,“ dodal náměstek Horák.

Pieta pokračovala také v úterý. Památku jedenadvaceti přerovských občanů, kteří byli 2. května 1945 popraveni na střelnici na olomouckých Lazcích, uctili náměstci hejtmana Olomouckého kraje Dalibor Horák a Michal Zácha.

Připomenutí tragédií z konce druhé světové války zakončí v pátek 5. května akce na Bratrušovské střelnici na Šumpersku, kde u pomníku obětí fašismu položí věnec náměstek hejtmana Olomouckého kraje Jan Šafařík.