Foto Olomoucký kraj

Zhruba čtyřiatřicet miliónů korun investoval Olomoucký kraj do rekonstrukce budovy bývalé prádelny ve šternberské nemocnici. Ta teď bude sloužit novému účelu – provozu magnetické rezonance. Moderní pracoviště má pomoci zhruba dvěma tisícovkám pacientů ročně.

„Jde o další významný investiční projekt Olomouckého kraje ve šternberské nemocnici. Zajištění moderní a dostupné lékařské péče je jedním z hlavních úkolů, které si hejtmanství vytyčilo, a já jsem moc rád, že se nám ho daří naplňovat,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Část prostředků na rekonstrukci budovy magnetické rezonance získal kraj formou dotací a nájemného, které od provozovatele nemocnice vybírá. „Do modernizace zdravotní péče investujeme každým rokem velmi vysoké částky. Nová magnetická rezonance poskytne špičkové diagnostické výsledky a lidem se zkrátí čekací doba na vyšetření. A také už kvůli němu nebudou muset dojíždět do vzdálenějších míst,“ shrnul výhody nového pracoviště Dalibor Horák, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast zdravotnictví.

Samotný vyšetřovací přístroj do budovy instaluje provozovatel lékařského areálu, kterým je společnost AGEL Středomoravská nemocniční. První pacienty začne vyšetřovat od dubna.

Předností přístroje je vysoká kvalita zobrazených skenů a pokročilý software s nastavenými protokoly, který pomáhá rentgenovým laborantům v kvalitním zobrazení vyšetřované lokality,“ vysvětlila Jindřiška Judasová, primářka radiodiagnostického oddělení Nemocnice AGEL Šternberk.

Nemocniční budova prošla kompletní rekonstrukcí, která začala na podzim 2021. Vnitřní prostory jsou bezbariérové, a pokud jde o ekologii a udržitelnost, objekt má takzvanou zelenou střechu, je zateplený, disponuje rekuperací vzduchu a v plášti budovy jsou i budky pro rorýse a netopýry, vše tedy odpovídá nejnovějším trendům.

Nejde o jedinou významnou investici Olomouckého kraje do šternberské nemocnice. Vloni tam lidem začala sloužit nová budova interny. Do její stavby vložilo hejtmanství 200 miliónů korun.

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií – Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí.