Foto Olomoucký kraj

Velkou rekonstrukcí prošel Dům dětí a mládeže (DDM) v Janského ulici v Olomouci. Oprava budovy vedla ke snížení její energetické náročnosti. Dům má nejen novou zateplenou fasádu, okna a dveře, ale také hnízda pro rorýse obecného. Slavnostního otevření se ve čtvrtek 1. prosince zúčastnil hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek a spolu s ním krajský radní pro oblast školství Aleš Jakubec.

V době rozhodování o spuštění tohoto stavebního projektu ještě nebyla ukrajinská válka a energetická krize. Takže mohly úpravy objektu proběhnout v klidu a standardně. Do ostatních budov kraje nyní investujeme a projektujeme v časové tísni, vyvolané potřebami dalších úspor. Tak, abychom tuto situaci všichni dobře zvládli,“ řekl hejtman Suchánek.

Řemeslníci zateplili obvodový plášť budovy a celou střešní konstrukci, vyměnili okna a dveře. Jako bonus vybudovali dvě prosklené zimní zahrady, které zabezpečili polepem proti nárazům ptáků. Radost z nové fasády mají také rorýsi obecní, stěhovaví ptáci, kteří mají pod střechou k dispozici hnízdní dutiny. Dále technici do objektu namontovali vzduchotechniku, která zajistí automatické větrání a chlazení společných prostor. Olomoucký kraj, který DDM zřizuje, investoval do oprav jedenáct miliónů korun.

Podporujeme a staráme se o krajská střediska volného času. Tato investiční akce stála kraj mnoho peněz, které byly využity na dobrou věc. Přeji si, aby se tu líbilo jak zaměstnancům, tak hlavně dětem, kteří zde tráví svůj volný čas,“ dodal radní Jakubec.