Foto RunCzech

Pětihvězdičkový závod Mattoni 1/2Maratonu Olomouc je tady. Na jeho start se v sobotu 18. června postaví nejlepší český vytrvalec Jiří Homoláč, ale i řada zahraničních olympioniků. „Velmi se těším, protože se mi tady v Olomouci líbí,“ prohlásil Homoláč. Domácím želízkem v ohni je Petra Kamínková. „Naposledy jsem závodila v Praze na půlmaratonu. Pak jsem začala pracovat a běhala jenom po lese, takže už se na start moc těším,“ nastínila Kamínková. „Mattoni 1/2Maraton Olomouc se běží již podvanácté. Jsme moc rádi, že jsme v Olomouci vítáni a že zde zase můžeme uspořádat nejprestižnější závod konající se na Moravě,“ uvedl prezident organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo s tím, že na očekávaný závod zbývají poslední volné registrace.

Série mimopražských závodů se po Karlových Varech a Českých Budějovicích přesouvá do hanácké metropole. Na trať, která tradičně povede historickým centrem, v blízkosti Olomouckého orloje nebo Sloupu Nejsvětější Trojice, se vydá také Jiří Homoláč, nejlepší Čech letošního maratonu i půlmaratonu v Praze. „Obávám se trošku toho teplého počasí, kvůli kterému jsem loni nedoběhl. Budu se snažit a uvidíme, jak to zítra dopadne,“ řekl Homoláč. Mužská startovní listina se může pochlubit i několika zajímavými jmény, která se v minulosti objevila i pod pěti kruhy. V Olomouci se představí například Ukrajinec Vitaliy Shafaret nebo Gruzínec Daviti Kharazishvili.

V Olomouci také poběží čtyři ženy, které loni startovaly na OH v Tokiu. Britka Stephanie Davis, Belgičanka Hanne Verbruggen, Polka Izabela Paskiewicz a účast potvrdila také Eva Vrabcová Nývltová. Fanoušci ale nejspíš budou nejvíce držet pěsti místní rodačce Petře Kamínkové. „Počasí se nebojím. Teplo mám hrozně ráda, ale čím jsem starší, tím je to horší. Do deseti kilometrů mi ale horko absolutně nevadí, tak doufám, že se na konci nebudu moc zmítat,“ usmívala se Kamínková. „Moc se těším na atmosféru. Celá Olomouc tím žije. Všichni kolem mě se na tenhle závod ptají a budou mi držet pěsti,“ doplnila Kamínková.

Vychutnat si atmosféru Mattoni 1/2Maratonu Olomouc je možné několika způsoby. Kromě klasické 21 km dlouhé trasy je možné si běh rozdělit, ať už v rámci štafety nebo 2Runu (start závodů je v 19:00). Zapojit se je možné také do oblíbeného dm rodinného běhu, jehož ambasadorem se stal slavný fotbalový reprezentant David Rozehnal. Tříkilometrová trať (start v 17:00) je ideální pro děti, úplné začátečníky či aktivní seniory. „Akce tohoto typu jsou strašně prospěšné, myslím si, že lidi to motivuje k výkonům. Pro mě bylo běhání vždy psychické i fyzické odreagování. Při běhu jsem si vyčistil hlavu, udělal něco pro svoje tělo i mysl, bylo mi příjemně. To by měl být ten hlavní cíl takových závodů a akcí,“ konstatoval Rozehnal, bronzový medailista z mistrovství Evropy 2004. „Plánoval jsem, že jednou půlmaraton zaběhnu, ale v tom mi zabránily zdravotní problémy s kolenem. Rozhodně se ale chci v příštích letech zúčastnit dm rodinného běhu,“ sdělil bývalý obránce Paris St. Germain, Newcastlu či Lazia.

Tisíce běžců v ulicích Olomouce rádi vidí zástupci města a kraje. Mattoni 1/2Maraton zvyšuje zájem jeho občanů o sport a zároveň přispívá k propagaci města. V návaznosti na organizaci a konání závodu byla v roce 2019 vygenerována celková iniciovaná spotřeba ve výši 33 milionů Kč, celkové tržby v multiplikaci za rok 2019 činily dokonce 65 milionů Kč. Ve veřejném rozpočtu tak díky závodu přibylo 13 mil. Kč.

Sportem ale žila hanácká metropole už o den dříve. Od pátku se na výstavišti Flora Olomouc (pavilon A) koná Moravia Sport Expo, největší sportovní veletrh na Moravě. Na něm si účastníci Mattoni 1/2Maraton Olomouc mohou v rámci Running Expa vyzvednout svá startovní čísla, nakoupit běžecké vybavení, pro všechny věkové kategorie je navíc připraven bohatý doprovodný program. Děti se budou moci zapojit do nejrůznějších soutěží a vyzkoušet si celou řadu sportů, které představí místní kluby.