Foto Olomoucký kraj

Zlaté kříže Českého červeného kříže (ČČK) si ve čtvrtek 2. června odnesli ze slavnostního setkání dárci nejvzácnější tekutiny. Ocenění jim v jednom ze sálů Regionálního centra Olomouc předali hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek a náměstek pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák.

ČČK spolu s hejtmanstvím uděluje Zlaté kříže dárcům z celého kraje, a to za 80 bezplatných odběrů krve. V loňském roce tohoto počtu odběrů dosáhlo 206 dárců, z toho 167 mužů a 39 žen. Nejstarší dárce má v rodném listě uvedený rok narození 1956 a nejmladší 1995. V Olomouci krev darovalo 92, v Přerově 29, v Hranicích 9, v Šumperku 50, v Prostějově 20 a v Jeseníku 6 lidí.

Přestože jde medicína stále kupředu, krev zůstává nenahraditelnou. Bez dárců by lékaři jednoduše nemohli uzdravovat. Proto vám chci poděkovat za sebe, celý náš kraj, ale i za všechny pacienty, kterým jste zachránili život,“ řekl hostům v sále hejtman Josef Suchánek.

Olomoucký kraj se na organizaci slavnostního předávání Zlatých křížů podílí od roku 2013. Kromě toho každý rok podporuje oblastní spolky Českého červeného kříže. Také letos jim poskytl částku ve výši 300 tisíc korun.

Díky tomu může Český červený kříž bezpříspěvkové dárcovství krve v Olomouckém kraji podpořit. Část peněz využije k pořádání série kurzů první pomoci pro příslušníky integrovaného záchranného systému v Olomouckém kraji, pracovníky veřejné správy a také veřejnost,“ doplnil náměstek Dalibor Horák.

Zlaté kříže dostali nejen ti, kteří absolvovali 80 bezplatných odběrů, oceněni byli i ti, kteří krev na transfúzní stanici Olomouc darovali 160krát. V Olomouckém kraji funguje šest transfuzních stanic, které registrují okolo šestnácti tisíc dárců krve.

Bc. Eva Knajblová
Odbor kancelář hejtmana
Oddělení tiskové a PR
vedoucí oddělení
http://www.olkraj.cz