Foto Olomoucký kraj

Více než 2 200 lidí se v Olomouckém kraji zúčastnilo dubnové Výzvy 10 000 kroků. Slavnostního vyhlášení výsledků, které se uskutečnilo v úterý 31. května ve Velké Bystřici, se zúčastnil náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro regionální rozvoj, územní plánování a rozvoj venkova Jan Šafařík.

„Jde především o to překonat sám sebe. Mluvím z vlastní zkušenosti. Když člověk přijde domů po dlouhém dni v práci, už se mu nikam nechce. Právě výzva mě motivovala k pravidelné chůzi a také ke zdravému soupeření se svými kamarády. Proto jsem se stal ambasadorem této akce, neboť se mě přímo dotýká,“ uvedl náměstek Jan Šafařík.

V některých obcích Olomouckého kraje se výzva stala velmi oblíbenou a účastnil se jí každý padesátý občan. Nejvíce lidí se zapojilo ve městech Olomouc (613), Prostějov (444) a Zábřeh (257). Novinkou letošního ročníku bylo také zapojení firem a školních týmů. Nejmladšímu účastníkovi bylo 6 let a nejstaršímu přesně o 9 dekád více. Nejlehčí účastník vážil 20 kilogramů a nejtěžší v den zahájení akce 196 kilogramů. 

Cílem výzvy je podpořit společnost v pravidelném pohybu, který je pro naše zdraví klíčový. Chůze je nejpřirozenější pohyb, který zvládne prakticky každý. Zároveň je jedním z nejlepších léků na „nemoci životního stylu“, jako je stres nebo obezita. Ty přitom podle Světové zdravotnické organizace mohou za více než 70 % všech úmrtí ve světě. „Pohybem se odbourává stres, zvyšuje obranyschopnost organismu a oproti autům je výrazně šetrnější k našemu zdraví i peněženkám,” dodal Jaroslav Martinek ze spolku Partnerství pro městskou mobilitu, který výzvu dvakrát ročně pořádá.

Další informace jsou uvedeny na www.desettisickroku.cz


Výsledky

První tři ženy
1. Libuše Výkrutová, Želechovice
2. Věra Hájková, Prostějov
3. Věra Poklembová, Tovačov

První tři muži:
1. Zdeněk Haislar, Zábřeh
2. Pavel Doničák, Zábřeh
3. Antonín Motyčka, Přerov

Města / obce:
Zábřeh – 33 udatných (současně na 3. místě v republice)
Uničov – nejlepší průměr (současně nejlepší v republice)
Grymov – nejvíce aktivních (současně nejlepší v republice)
Chomoutov – nejlepší Galská vesnice (současně nejlepší v republice)

Týmy:
Jarní únava (Olomouc), (současně na 4. místě v republice)
Skaličáci (Zábřeh)
Prostějovské šlapky
Cena pana náměstka – tým Dorostenek

Třídní týmy (současně nejlepší v republice)
TI páťáci z Heyráku

Speciální kategorie, dle povolání
Samospráva, Martin Seidler (Velká Bystřice)
Zdravotníci, Milan Sekanina (Olomouc)


Bc. Eva Knajblová
Odbor kancelář hejtmana
Oddělení tiskové a PR
vedoucí oddělení
http://www.olkraj.cz