Foto Olomoucký kraj

V celé České republice právě vrcholí kvalifikační závody na Olympiádu dětí a mládeže (ODM). Kdo přesně bude reprezentovat 14 krajů, se dozvíme na konci května. Už teď je ale jasné, že Olomoucký kraj bude od 26. do 30. června hostit téměř čtyři tisíce sportovců.

„Olympiáda dětí a mládeže se v našem kraji měla konat už loni, ale kvůli špatné covidové situaci a nezbytným opatřením se musela odložit. Pro mnoho dětí se tak posunul i jejich sportovní cíl. V tuto chvíli ještě ladí formu, ale už za několik týdnů změří své síly. Všem mladým sportovcům přeji, ať se jim líbí nejen olympiáda samotná, ale ať si užijí i Olomouce a dalších měst Olomouckého kraje, kde budou sportovní klání probíhat. A našim želízkům v ohni budu držet palce,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

Olympiádou dětí a mládeže bude žít najednou hned šest měst. Prostějov bude hostit mladé naděje tenisu, florbalu, dráhové cyklistiky i volejbalu. Do Velké Bystřice se podívají házenkáři a házenkářky si zase užijí skvělý povrch Žeravické haly. Do Přerova zamíří střelci, beachvolejbalisté otestují písek na koupališti v Kojetíně a vyznavače BMX najdete na dráze v Uničově. V Olomouci se potkají ti nejlepší mladí sportovci a sportovkyně v plavání – a to i synchronizovaném, kanoistice, atletice, sportovní gymnastice, fotbalu, basketbalu, fotbalu, badmintonu, tanečním sportu, volejbalu, šermu, judu, karate a neztratí se ani orientační běžci.

Během čtyř dnů se rozdá 686 sad medailí. Jejich původní návrh vznikl z pera studentky grafického oboru na VOŠ a SPŠ v Šumperku Karolíny Ščučkové, která je současně autorkou návrhu maskota. 

„Sportovci, kteří se umístí na prvních příčkách, prožijí hned dva předávací ceremoniály. Na sportovišti dostanou plyšového maskota Oldu a u Olympijského domu v Pevnosti poznání pak bude každý den v podvečerních hodinách slavnostní medailový ceremoniál. Veřejnost tak zveme nejen na sportoviště, ale právě i do Olympijského domu a věříme, že sportovci si svůj velký den užijí na maximum,“ upozornil Michal Zácha, náměstek hejtmana pro oblast sportu.

Olympijský dům bude volně přístupný a nabídne také vzdělávací zónu věnovanou olympismu a olympijským hodnotám. Novinkou celé akce je doprovodný program pro školy, který odstartoval už v dubnu. Učitelé díky němu získají vzdělávací materiály pro své hodiny a žáci mohou vyhrát zážitkový výlet na ODM i trénink s top sportovcem.

„Chceme zprostředkovat zážitky s olympijskou tématikou žákům základních škol a víceletých gymnázií, motivovat je k fandění jejich reprezentantům na Olympiádě dětí a mládeže, a posilovat či probudit v mladých zájem o sport,“ říká místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman.

Podrobnosti k doprovodnému programu jsou na webu olympijskytym.cz v sekci vzdělávání.

V neděli 26. června, před slavnostním zahájením, proběhne už tradiční konference věnovaná podpoře sportování mládeže za účasti hejtmanů a dalších státních zástupců. Zahajovací ceremoniál se pak uskuteční na Andrově stadionu v Olomouci, moderovat ho bude Libor Bouček. Po slavnostním nástupu výprav s vlajkonoši, kterými budou olympionici z daného kraje, zahraje kapela Slza. Vlajkonoše i hlavního ambasadora, který zapálí oheň ODM, odtajníme 20. června.

Bc. Eva Knajblová
Odbor kancelář hejtmana
Oddělení tiskové a PR
vedoucí oddělení
http://www.olkraj.cz