Ilustrační fotografie od Andrea Piacquadio na Pexels.com

V soutěži Obec přátelská rodině a seniorům, kterou vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, byla Olomouc úspěšná už několikrát. V letech 2015, 2017 a 2019 získala prvenství v kategorii Obec přátelská rodině, a v letech 2017 a 2019 navíc i v kategorii Obec přátelská seniorům. A letos chce město titul obhájit znovu. Podání přihlášky v seniorské kategorii schválila na svém posledním jednání Rada města Olomouce.

Olomouc soutěží v kategorii měst nad 25 tisíc obyvatel, kde je ocenění spojeno s poskytnutí účelově vázané dotace až 2 miliony korun. „Již dvakrát jsme tuto dotaci za prvenství v soutěži získali a stala se významným zdrojem financování proseniorských aktivit ve městě. Moc bych si přála, aby odborná porota ocenila Olomouc i tentokrát. Je to pro nás nejen potvrzení dobře odváděné práce, ale také důležitá finanční pomoc právě pro to, abychom mohli služby pro seniory ve městě stále rozšiřovat a zdokonalovat,“ říká náměstkyně olomouckého primátora Eva Kolářová.

Případná peněžní výhra by měla v Olomouci posloužit k rozvoji aktivně tráveného času seniorů, podpoře jejich IT gramotnosti, zatraktivnění klubů pro seniory nebo k prevenci civilizačních onemocnění a podpoře aktivního životního stylu. Olomoučtí senioři by tak mohli ještě více využívat nejrůznější vzdělávací a zájmové aktivity, turistická setkání či poznávací zájezdy i například nabídku univerzity. „Kromě toho se také dlouhodobě snažíme podporovat a organizovat mezigenerační aktivity, což je třeba čtení ve školkách, i kulturní programy přímo pro seniory. Důležité je také prostředí, ve kterém se lidé potkávají, proto bychom rádi dovybavili některé kluby pro seniory tak, aby tam návštěvníkům bylo vždy příjemně. Zároveň dbáme i na podporu zdraví, proto spolupracujeme s fakultní nemocnicí i univerzitním centrem BALUO,“ vyjmenovává další možnosti náměstkyně Kolářová.

Přihlášky soutěžících bude ve dvou kolech posuzovat odborná porota. Výsledky by měly být známy v průběhu května nebo června.

Mgr. Jana Doleželová
Magistrát města Olomouce
tiskové oddělení