Ilustrační fotografie od energepic.com na Pexels.com

Neřešte úřední hodiny magistrátu a neztrácejte čas u přepážky. Mějte místní poplatky pod kontrolou a zaplaťte z pohodlí domova. Město zavádí službu, která nabízí novou formu hrazení závazků vůči úřadu. Od 1. dubna 2022 spouští Portál Olomoučana. Lidé díky němu získají aktuální přehled o svých závazcích z místních poplatků i termínech jejich splatnosti, to vše s možností platby kartou.

Chceme usnadnit komunikaci občanů s úřadem. Proto spouštíme internetový portál, který umožní třeba z domu platbu poplatků za odpad nebo za psa, a to přímým propojením plateb do úřední agendy, což znamená i úsporu práce pro magistrát. Po registraci do Portálu lidé získají aktuální přehled o svých závazcích a to, že nemusí chodit na úřad, je pro ně příjemná výhoda. Taková zlepšení chceme přinášet Olomoučanům pravidelně,“ objasňuje náměstek primátora pro oblast Smart City Matouš Pelikán.

Nový Portál Olomoučana https://portal.olomouc.eu/ poskytne registrovaným občanům moderní a bezpečný způsob, který jim zprostředkuje aktuální přehled jejich závazků vůči úřadu. Kromě toho umožní rychlé vyřízení úhrady závazku a dokáže připomenout i termín jeho splatnosti, pokud občan zadá e-mail. Od letošního ledna procházel Portál interním testovacím provozem a od 1. dubna jej už může plně využívat veřejnost. „Informace o fungování nové služby zveřejňujeme prostřednictvím všech komunikačních sítí města a detaily lidé pohodlně zjistí i na přepážkách magistrátu,“ doplnil náměstek Pelikán.

Do Portálu je možné zaregistrovat se certifikovanou elektronickou identitou a celý proces proběhne výhradně elektronicky. Nebo na přepážce při návštěvě úřadu, kde si lze registraci do Portálu vyřídit přímo u správce poplatku. Po této formě registrace na úřadě přijde občanovi e-mailem odkaz k zadání vlastního hesla pro přístup. Na přepážce lze zároveň požádat i o přiřazení dalších členů domácnosti (děti, rodiče …) a vyřešit i placení za ně. V případě registrací dalších osob (zletilých či nesvéprávných) musí ovšem žadatel předložit dokument zmocnění, který ho k tomuto úkonu pověřuje. „Registrace je jednoduchá a umožní nastavit i upozornění na termín nutný pro uhrazení závazku. Samozřejmě, pokud by někomu z nějakého důvodu tento systém nevyhovoval, může dál své závazky spravovat stejným způsobem, jak byl dosud zvyklý,“ vysvětlil ekonomický náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák.

Výhody, které lze získat registrací do portálu:

  • Aktuální přehled závazků z místních poplatků vůči úřadu s možností platby kartou
  • Možnost online platby převodem, kartou nebo prostřednictvím QR kódu
  • Vše dostupné z pohodlí domova 24 hodin denně, 7 dní v týdnu
  • Včasné upozornění na splatnost jednotlivých poplatků

Na Portálu Olomoučana je možné zaplatit:

  • poplatek za komunální odpad
  • poplatek za psa
  • poplatek z pobytu
  • poplatek za užívání veřejného prostranství

Portál Olomoučana https://portal.olomouc.eu/

Mgr. Radka Štědrá
Magistrát města Olomouce
vedoucí oddělení mediální komunikace
tisková mluvčí