Foto Výstaviště Flora Olomouc

Půltunový unikát, který nemá v České republice obdobu, si budou moci už tento týden na Výstavišti Flora Olomouc prohlédnout návštěvníci letošního 20. ročníku interaktivní výstavy For Model. Její dominantou bude v pavilonu A od pátku 18. do neděle 20. března replika holandského nákladního člunu z 18. století. Jde o bezmála pětimetrovou plachetnici postavenou podle postupů starých lodních mistrů. Její stěžen sahá do šestimetrové výšky.

„Tato loď bude na Výstavišti Flora Olomouc k vidění díky spolupráci s Klubem lodních modelářů Olomouc. Těší mě, že se podaří návštěvníkům letošního ročníku výstavy For Model zprostředkovat takový zážitek,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Předseda Klubu lodních modelářů Olomouc Jaroslav Tesař u plachetnice pojmenované Friso vyzdvihuje především způsob, jakým byla před lety postavena.

„Nejcennější na ní je, že jde o klasickou dřevěnou konstrukci. Právě tak se dříve stavěly staré lodě – plachetnice. Je to exponát, který v tuzemsku nebývá často k vidění.

Osobně si myslím, že tady žádná jiná taková loď není,“ uvedl Jaroslav Tesař, předseda Klubu lodních modelářů Olomouc.

Možnost prohlédnout si repliku holandského nákladního člunu z 18. století je díky tomu cenná jak pro modeláře, kteří mohou u plnohodnotné funkční lodě načerpat inspiraci pro stavbu svých modelů, tak pro širokou veřejnost.

Za pozornost stojí i rozměry lodi. Trup měří 4,8 metru, stěžen je zhruba šestimetrový a váha se pohybuje v rozmezí 400 až 500 kilogramů.

Plachetnice ovšem nebude jediným exponátem, jenž bude od pátku 18. do neděle března na jubilejním 20. ročníku interaktivní výstavy For Model k vidění.

V pavilonech A a E i v jejich okolí budou připraveny funkční modely letadel, tanků, ponorek, lodí, aut, stavebních strojů, zahradní i modulové železnice a také robotika či drony.

Na akci, která je jako stvořená pro rodiny s dětmi, dorazí desítky vystavovatelů a sběratelů. Například z oboru leteckého modelářství se návštěvníci mohou těšit na letadla všech kategorií – větroně, makety vrtulníků, civilních, vojenských i akrobatických letadel poháněných elektromotorem anebo spalovacím motorem.

K vidění budou i volnočasové drony.

„Lodní modeláři na For Model 2022 přivezou plachetnice, ponorky a bojová plavidla. Expozici doplní plastikové a papírové modely automobilů i automobilových veteránů. Své místo na výstavě budou mít také autodráhy, modely stavebních strojů a kamionů,“ uvedla manažerka projektu Lenka Weiserová.

Návštěvníky čeká i soutěž robotů připravená ve spolupráci s Katedrou technické a informační výchovy Pedagogické fakulty UP Olomouc, sbírky papírových modelů, slabikářů, retro hraček, kočárků, figurek anebo sci-fi modelů. Velkým lákadlem je ukázka 3D tisku v modelářské praxi.

Jednou z novinek 20. ročníku bude interaktivní expozice filmových a digitálních technologií, kamer, projektorů i televizní techniky nazvaná Od analogu po digital.

Její součástí bude i zajímavý doprovodný program. „Návštěvníci si budou moci přímo na místě rozebrat profesionální techniku, a nahlédnout tak do útrob nejrůznějších kamer či počítačů,“ uvedla manažerka projektu Lenka Weiserová.

Občerstvit se lidé budou moci v gastrozónách anebo kinokavárně s klasickou filmovou projekcí.

Interaktivní výstava For Model začíná každý den vždy v 9 hodin ráno. V pátek a v sobotu bude otevřená do 18 hodin, v neděli pak do 17 hodin. Konat se bude v pavilonu A, v pavilonu E a také v jejich okolí.

Záštitu nad akcí převzali hejtman Olomouckého kraje Ing. Josef Suchánek a primátor statutárního města Olomouce Mgr. Miroslav Žbánek, MPA.

Bc. Michal Poláček, manažer pro marketing a PR, tiskový mluvčí