Detox fotografie od Jakub Novacek na Pexels.com

V neděli 27. února se on-line sešel Krizový štáb Olomouckého kraje, který byl rozšířen o vedení třinácti obcí s rozšířenou působností (ORP), Fakultní nemocnice Olomouc a Univerzity Palackého. Tématem byla aktuální situace na Ukrajině, aplikace rozhodnutí vlády a koordinace měst, obcí a kraje. Klíčovým úkolem celého kraje je nyní zabezpečení pomoci lidem prchajícím před ruskou agresí na Ukrajině.

„Aktuálně řešíme zřízení Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU), které zvládne všechny základní služby pro přicházející uprchlíky, většinou ženy a děti, z ruskou agresí zasažené Ukrajiny. Vážnou variantou je fungování tohoto centra v budově Hanáckých kasáren v Olomouci. Intenzivně o tomto řešení jednáme se státem,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Na jednání krizového štábu s dalšími účastníky se probíraly všechny varianty pomoci, které zde přicházejí v úvahu.

„Je úžasné, jakou vlnu solidarity tragické události bezohledné ruské agrese vyvolaly v řadách našich občanů. Jsme dokonce nuceni některé snahy o pomoc z řad občanů v této chvíli mírnit, protože situace na slovensko-ukrajinských a polsko-ukrajinských hranicích je opravdu složitá a nepřehledná, a my chceme, aby zásilky naší pomoci nepřišly nazmar. Všem našim angažovaným občanům velmi děkujeme a naprosto je ujišťujeme, že správná chvíle pro jejich dary určitě přijde,“ ujistil hejtman Suchánek.

Kraj opět aktivoval adresu pomoc@olkraj.cz, kam se lidé mohou obracet s nabídkou pomoci, nabídky na ubytovací kapacity mohou občané, firmy i organizace zapisovat do formuláře zde.

Bc. Eva Knajblová
Odbor kancelář hejtmana
Oddělení tiskové a PR
vedoucí oddělení
http://www.olkraj.cz