(Foto Olomoucký kraj)

Letošní předávání Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury bude výjimečné. Také proto, že si laureáti odnesou ocenění v podobě originálního díla. Cena vzniká v ateliéru sochařky a designérky v kovu Christine Habermann von Hoch, kterou osobně navštívil radní pro kulturu Jan Žůrek.

Chtěli bychom nové ztvárnění ocenění pro každý ročník. Autory by měli být tvůrci z našeho regionu nebo s vazbou na něj. Chceme veřejnosti představit nejen oceněné, ale i autory cen a ukázat tím, že v našem regionu jsou, nebo z něj pochází, zajímavé osobnosti,“ vysvětlil radní pro kulturu Jan Žůrek.

Pomyslnou štafetu autorské tvorby odstartovala Christine Habermann von Hoch, jejíž otec, umělecký kovář a sochař Alfred Habermann, v roce 1981 spoluzaložil přehlídku Hefaiston na hradě Helfštýn. Ceny připravuje ručně, z oceli a části budou zlacené plátkovým zlatem.

Je to pro mě velká čest a radost. K Olomouci, ale i Olomouckému kraji mám vřelý vztah. Mé ztvárnění ceny navazuje na grafiku ankety i na logo Olomouckého kraje. Reprezentuje tvůrčí činnost, přínos pro kulturní dění a symbolizuje naději a svobodu v této složité době,“ doplnila sochařka.

Vítěze jednotlivých kategorií vyhlásí krajské zastupitelstvo, o ceně veřejnosti rozhodnou lidé prostřednictvím internetového hlasování, které se uskuteční v průběhu března. Slavnostní předání cen je naplánováno na 21. dubna v Moravském divadle Olomouc.

Bc. Eva Knajblová
Odbor kancelář hejtmana
Oddělení tiskové a PR
vedoucí oddělení
http://www.olkraj.cz