Ilustrační fotografie od x na Pexels.com

Indonésie, konkrétně Bali, se během několika posledních let stala vyhledávanou turistickou destinací. Cestovatelé z celého světa tam kromě přírody či surfingu láká také exotická a vyhlášená kuchyně. Lenka Srncová, která na Bali osm let žila, se po návratu rozhodla část této kuchyně nabídnout i olomouckým obyvatelům. Z nejrůznějších pokrmů si vybrala tradiční sladký koláč a příhodně jej pojmenovala Balikejk. Stejný název nese i její nové malé bistro, nacházející se přímo v centru města ve Ztracené ulici č. 38.

Lenka Srncová se na Bali přestěhovala především za surfingem. Dosáhla v něm jako Češka poměrně velkých úspěchů. V roce 2019 se stala trenérkou českého národního týmu na Mistrovství světa handicapovaných surfařů World Adaptive Surfing Championship. Vystupovala i v dokumentárním snímku o českém surfingu. Obsadila první místo v závodu Quiksilver & Roxy Czech & Slovak Surf Championship v roce 2017. V předchozích letech se ve stejném či jiných závodech také umístila na předních místech. Po návratu z Indonésie se, s ohledem na celospolečenskou situaci, problémy spojené s cestováním a dalšími omezeními, rozhodla pro určitý kompromis. Když nemůže na Bali, Bali, alespoň chuťově, přenese do Olomouce. V podobě Balikejku, který připravuje hned v několika variantách.

Nejedná se přímo o dezert, je to specifický, sytý a vláčný pokrm, který svou velikostí hravě zastane hlavní chod. Hodí se ale také třeba ke kávě jako zákusek pro dva. Kdybych měla popsat, jak chutná, nejvíce připomíná palačinky, ale i ty jsou mu vlastně na míle vzdálené. Je potřeba ho ochutnat, abyste pochopili, o čem mluvím,“ upřesňuje s úsměvem Lenka a dodává: „jednotlivé názvy koláčů jsou pojmenované podle mých oblíbených míst na Bali. Můžete si tak dát třeba Balikejk Balangan s mandlemi, kokosem a bílou čokoládou, nebo Brawu s kešu oříšky, lotus sušenkami a pomazánkou, karamelem i banánem. Variant máme celkem pět.“

V posledních dnech rozšířilo bistro Balikejk nabídku i o tradiční indonéské pečené nudle a rýži, k nimž si může dát návštěvník zeleninu, vejce či rybu. Samozřejmostí je i balijské pivo, káva nebo fresh.

Bistro Balikejk zastává politiku zero-waste, používány jsou recyklované materiály a vítány jsou i vlastní obaly.

Otevírací hodiny:

PO-PÁ 10:00 – 18:00

SO 10:00 – 13:00

(PR)