Veřejná plocha v ulici Hrachoviska v Chomoutově se připravuje na finále své letošní proměny. Poslední sobotu v říjnu se tady začne sadit zeleň. Místo zkrášli stromy, švestkový sad, desítky keřů a stovky květin. Projekt je spolufinancován z darů, dotací i programu estetizace města Olomouce. Architektonické řešení vzniklo na základě dvou veřejných projednání s občany.

K výsadbě pro širokou veřejnost jsou určeny stromy pro přilehlý švestkový sad, více než čtyřicet keřů a šest stovek květin. Čtrnáct stromů si pak vysadí patronské rodiny, které je adoptovaly v dárcovské sbírce,“ uvádí Jan Mikulka ze spolku Los Vesinos, který celý projekt koordinuje. Akci doprovodí tvořivé dílny pro děti a povídání s krajinnou architektkou. „Pro pomocníky máme připravený guláš, koláče a čaj zdarma. Nářadí, jako rýč, lopatu či hrábě, je potřeba mít vlastní,“ objasňuje průběh akce Jan Mikulka. Sázet se bude 30. října od 9 do 12 hodin na Koperníku v ulici Hrachoviska.

Samotné výsadbě předcházelo více než sedm brigád místních dobrovolníků, kteří se postarali o téměř veškeré přípravné práce. Odborná stavební firma zajistila pouze výstavbu mlatových cest. „Sami jsme kopali základy pro altán, vyznačovali na ploše cestičky a místa pro zeleň, natírali jsme dřevo altánu a zarovnávali terén po dokončení mlatů,“ uvádí další člen koordinačního týmu, vedoucí stavebních prací Zbyněk Musil. Příští rok ještě místní doplní plochu o posezení, masivní lavice vyrobené z chomoutovského dubu, který rozštípl blesk. „Plocha bude osazena také infografikou, znázorňující, jak se na ploše chovat a cedulkami dárců, kteří projekt podpořili. Přibýt by měla také socha. Celá proměna plochy bude dokončena do srpna 2022,“ doplňuje Jan Mikulka ze spolku Los Vesinos.

Architektonické řešení projektu zpracovala Olga Žáková na základě dvou veřejných projednání s občany a dílčích konzultací s příslušnými odbory olomouckého magistrátu. Projekt je spolufinancován z programu estetizace Magistrátu města Olomouce, z grantu Nadace Via – Živá komunita, dárcovské sbírky občanů, dotace Olomouckého kraje a ze Státního fondu životního prostředí ČR.

A co všechno Koperník po revitalizaci nabídne?

Multifunkční altán s výhledem na plochu jako zázemí pro každodenní setkávání i kulturní vystoupení, ovocný hájek pro děti, stromy poskytující přirozený stín, kvetoucí keře a záhony pro hmyz a motýly, vycházkový okruh, který plochu zpřístupní pro kočárky, odrážedla a méně mobilní občany, posezení a sochu z masivního dubového dřeva.

Přehled brigád: https://www.losvesinos.cz/blog/post/rozpis-brigad-na-koperniku