V neformálním duchu se v pondělí 25. října neslo setkání hejtmana Josefa Suchánka, náměstka pro oblast zdravotnictví Dalibora Horáka a náměstka pro sociální věci Iva Slavotínka s občany kraje, kteří osobně zakusili zvěrstva nacistického režimu za druhé světové války, a jejich rodinnými příslušníky. Vězni koncentračních táborů a děti, které se ve válečných letech musely skrývat, obdrželi od hejtmanství příspěvek na nákup léků a zdravotních pomůcek.

Zatímco aktivní účastníci válečného odboje jsou naším státem za svou činnost oceněni, na osoby, které zažívaly za nacistické okupace nezměrné hrůzy jen na základě svého původu nebo z jiných, z dnešního pohledu malicherných příčin, se často zapomíná. Olomoucký kraj se tímto setkáním a drobným dárkem snaží už tradičně tuto nespravedlnost alespoň v malé míře odčinit,“ uvedl hejtman Josef Suchánek.

Účastníkům setkání předali zástupci Olomouckého kraje dárkové poukazy. Využít je mohou na nákup zdravotních pomůcek a léků, nebo k pořízení nákladných potravinových doplňků.

Nejen v našem regionu se stále snižuje počet hrdinů, kteří za naši svobodu aktivně bojovali. Stále však mezi námi žije řada osob, které už v dětském věku musely zažívat hrůzy, které si v dnešní době ani nedokážeme představit. Olomoucký kraj je s nimi v kontaktu a snaží se jim pomáhat. Toto setkání a předání poukazu je jednou z forem podpory,“ dodal náměstek hejtmana Dalibor Horák.