Mimořádná novinka letos v Olomouci obohatí oslavu výročí vzniku Československa. Na radnici bude totiž ve čtvrtek 28. října odhalena obnovená pamětní deska, připomínající první oficiální návštěvu Tomáše Garrigua Masaryka v Olomouci. Při oslavách nebude chybět ani hudba, lampionový průvod a ohňostroj.

První oficiální návštěva prezidenta Masaryka se odehrála před sto lety v září 1921. Pro Olomouc i celý region to tenkrát bylo mimořádně významné,“ zdůraznil primátor Mirek Žbánek. Olomoučané si pak nechali od slavného olomouckého sochaře Julia Pelikána vyrobit pamětní desku. Ta ale na radnici vedle orloje příliš dlouho nevydržela. Po okupaci ji zničili nacisté a výklenek nechali zazdít. Vzhledem k tomu, že na místě byla krátkou dobu, nezůstala tato památka příliš zapsána v obecné paměti Olomoučanů. Doložena je ale řadou archivních snímků.

Když se začalo před více než rokem plánovat připomenutí 100. výročí návštěvy prezidenta Masaryka v Olomouci, narazila jsem na informaci, že na radnici byla tehdy nainstalována pamětní deska. Nechala jsem to prověřit u historiků a památkářů a následně jsme se rozhodli ji na původní místo vrátit. Mám velkou radost, že se to přičiněním mnoha lidí povedlo,“ popsala průběh obnovy pamětní desky iniciátorka projektu, náměstkyně primátora Markéta Záleská.

Novou pamětní desku vytvořil na základě konzultací s historikem Karlem Podolským a podle archivních fotografií zkušený sochař Jiří Finger. „Odhalena bude ve čtvrtek 28. října v 16 hodin při příležitosti státního svátku. Umístěna je na stejném místě jako její předchůdkyně,“ dodala Markéta Záleská.

Oslavy začínají na Horním náměstí už ve 14 hodin. Na programu je koncert souboru Stanley s Dixi Street Band a ukázky sletové skladby TJ Sokol. Po odhalení pamětní desky v 16 hodin zahraje Vojenská hudba Olomouc státní hymnu, následuje swingový koncert Ivy Kevešové-Stáncové. O půl šesté vyjde od radnice lampionový průvod na Žižkovo náměstí, kde se v 18 hodin odehraje pietní akt a v 18:15 i závěrečný ohňostroj.

PROGRAM OSLAVY VZNIKU REPUBLIKY

čtvrtek 28. října 2021| Horní a Žižkovo náměstí | Olomouc

14:00 slavnostní zahájení

14:05 Stanley s Dixi Street Band

14:55 TJ Sokol – sletová skladba | ukázka

15:00 Stanley s Dixi Street Band

15:55 TJ Sokol – sletová skladba | ukázka

16:00 slavnostní odhalení pamětní desky T.G.M. na budově radnice

16:20 Vojenská hudba Olomouc | státní hymna

16:30 Swing Iva Kevešová-Stáncová

17:20 Vojenská hudba Olomouc

17:25 řazení lampiónového průvodu

17:30 odchod průvodu

17:50 příchod na Žižkovo náměstí k pomníku T.G.M

18:00 pietní akt

18:15 ohňostroj