Obce, firmy i jednotlivci uspěli ve třetím ročníku udílení Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti životního prostředí. Lidé mohli prostřednictvím webových stánek cenykraje.cz vybírat z dvaadvaceti nominací. Odborná porota rozhodovala ve třech kategoriích, volila se také cena veřejnosti.

„Poděkování si zaslouží všichni ti, kteří se na letošní ceny nominovali, ale také další lidé, kteří svým zodpovědným přístupem pomáhají chránit životní prostředí, a tedy celou společnost a generace těch, co přijdou po nás,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Cenu veřejnosti obdržel in memoriam Petr Skočdopole, který se zaměřoval na ochranu lesů a osvětu veřejnosti. V kategorii recyklace odpadů skončila na prvním místě firma Remarkplast provozující moderní zařízení na recyklaci termoplastů. Za dlouhodobý přínos životnímu prostředí získala cenu kraje Zuzana Ochmanová, jež se zaměřuje na společný postup měst a obcí při nakládání s komunálním odpadem.

„Mezi dalšími oceněnými je například městys Brodek u Prostějova za realizaci přírodě blízkých protipovodňových opatření nebo vojenské lesy za vybudování nové naučné stezky k pramenu Odry. Ve vybraných kategoriích měla odborná porota skutečně složité rozhodování, což je důkazem, že se sešlo několik výborných projektů. Ač vyhrát může jen jeden, poděkování si určitě zaslouží všichni,“ dodal Martin Šmída, radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí.

Udílení cen proběhlo ve středu 20. října večer v lesnické škole v Hranicích. Podrobný seznam všech nominovaných i jejich medailonky nabízí webové stránky cenykraje.cz.