Hanácká běžecká renesance. I tak by se dalo závodu v srdci Moravy přezdívat. V sobotu 14. srpna již po jedenácté přivítá nadšené běžce, kteří se postaví na start Mattoni 1/2Maratonu Olomouc. Závod, který deset let hrdě nosil zlatou známku a 5 hvězdičkové ocenění od Evropské atletické asociace a byl pevnou součástí projektu EuroHeroes, se po loňské odmlce vrací zpět. 

Na start na Hlavním náměstí se v 19 hodin postaví více než 2 700 běžců. Někteří si trasu rozdělí do štafety, ale obdiv, potlesk a cílová medaile a speciální finisherské tričko patří úplně všem. Z první lajny se startovním výstřelem vyběhne Jiří Homoláč, který zde zvítězil již několikrát. Na paty mu budou šlapat Geron Steward a Pavel Štěpánik. V ženském poli najdeme Evu Filipiovou, Barboru Jíšovou, Terezu Jagošovou, Hanu Homolkovou a královnu závodu Petru Kamínkovou, která na startu ještě nikdy nechyběla. Jsem šťastná, že se v mém krásném rodném městě koná taková skvělá akce a že díky RunCzech pozná naše krásné město spoustu lidí, kteří by sem jen tak nezavítali.“

Sportovní odpoledne si mohou aktivně užít i celé rodiny. V 17 hodin je na programu dm rodinný běh, který je otevřený všem bez rozdílu věku. Trasu, která má něco přes tři kilometry, zvládnou i aktivní senioři, úplní začátečníci nebo děti na odrážedlech. Všichni účastníci dostanou spolu se startovním číslem i tričko a batůžek a v cíli se mohou i ti nejmenší těšit na krásnou medaili.

Aby akce proběhla bezpečně a podle všech aktuálně platných opatření, jednali organizátoři s Krajskou hygienickou stanicí. Díky ní a všem autoritám města Olomouc a Olomouckého kraje může závod proběhnout. Ač se letos neobejde bez mírných omezení, jako je například rozdělení do několika startovních vln, právě díky úzké spolupráci se může jeden z největších běžeckých závodů v letošním roce konat. „Pořádání závodu se světovými měřítky je velmi obtížné, pokusit se o to v době pandemie, kdy se situace mění téměř každý den je dvakrát tak obtížné. Nicméně mám kolem sebe skvělý tým, který funguje jako skvěle namazaný stroj a mám v něm naprostou důvěru a nepochybuji, že připravíme zcela fantastický závod,“ uvedl předseda organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo.

„Olomoucký kraj podporuje Mattoni 1/2Maraton Olomouc od samého začátku. Hanácká metropole má mezi závodníky velmi dobré jméno díky svým historickým kulisám, skvělé organizaci a rovněž zásluhou zdejších diváků. Věřím, že letošní jedenáctý ročník Mattoni ½ Maratonu Olomouc nabídne mnoho atraktivních zážitků nejen běžcům, ale i všem, kteří tento víkend do krajského města zavítají,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Na běžce se těší i primátor města Olomouc: „Jsem pyšný na to, že se nám společně podařilo vybudovat prestižní vytrvalostní závod, který od evropské atletické federace získal nejvyšší počet hvězdiček. I proto jsem rád, že město Olomouc od počátku tento půlmaraton podporovalo. Jsem přesvědčený o tom, že atletická událost takové úrovně motivuje i mnohé Olomoučany všech generací k většímu zájmu o běhání a pohyb obecně,“ říká Mirek Žbánek.

Registrace jsou otevřené do zítřejších 14.00 hodin na www.runczech.com nebo přímo u vyzvedávání startovních čísel na Výstavišti Flora Olomouc v pavilonu G. Přijďte zažít jedinečnou atmosféru tohoto závodu.