Vše podstatné bylo obnoveno, nyní IT specialisté pracují na úpravách interních systémů a doladění posledních nefunkčních částí elektronické správy veřejných věcí. Souběžně přitom město musí čelit dalším útokům z různých míst světa. Tak by se dala shrnout situace po šesti týdnech od masivního kybernetického útoku, který zasáhl v dubnu datovou síť olomouckého magistrátu.

Stále jsme ve střehu, útoky různého typu se opakují a ještě opakovat budou. Zvýšená zátěž se týká například spamů, tento týden jsme zaregistrovali velké množství spamových útoků z Brazílie, které z velké části odfiltroval náš firewall a antispamová ochrana,“ konstatoval vedoucí IT odboru Jiří Fišer.

S ohledem na to, že útoky prostřednictvím spamů nebo třeba formou DDoS útoků přicházely střídavě z různých míst světa, jako například z Číny, Ruska, USA, Singapuru či teď právě z Brazílie, bylo nutné nasadit dodatečná bezpečnostní opatření a inspekce – to znamená, že se momentálně nelze připojit na internetové stránky města ze zahraničí. „Pracujeme na postupném uvolnění pravidel alespoň ze zemí evropského prostoru,“ dodal představitel krizového managementu.

Zatímco všechna úřední agenda magistrátu je už v provozu, IT tým odstraňuje další menší škody a obnovuje funkcionality. Momentálně se chystá opětovné spuštění online rezervačního systému přihlášení a vyvolávacího systému na přepážky jednotlivých pracovišť magistrátu, další část odborníků bude postupně zprovozňovat napojení detašovaných pracovišť magistrátu v městských částech Olomouce, je nutné znovu napojit například dopravní ústřednu a další části celkového elektronického systému řízení města.

Mgr. Michal Folta
Magistrát města Olomouce
mediální servis