Jen na dva a půl miliónu korun může vyjít Olomoucký kraj stavba zcela nové základny zdravotnické záchranné služby v Uničově. Zbytek, tedy zhruba 17 miliónů korun, chce hejtmanství pokrýt z dotací od EU a státu.

Věřím, že se žádostí o dotace budeme úspěšní. Jedná se o zcela nový a moderní objekt, který pojme dva sanitní vozy a nabídne také zázemí pro osádky sanitek. Zastavěný prostor bude zhruba 400 metrů čtverečních,“ přiblížil podobu budoucí základny Dalibor Horák, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast zdravotnictví.

Hejtmanství bleskově zareagovalo na dotační příležitost, kterou nabídla Evropská unie. Ta chce prostřednictvím obřího dotačního balíku pomoci členským státům s překonáním následků koronavirové krize.

Následující tři roky tak má Česká republika možnost získat nejvíce prostředků z EU v historii a my bychom rádi z tohoto koláče ukrojili co největší část pro Olomoucký kraj. V této souvislosti pilně připravujeme velké množství projektů, protože více než kdy jindy platí, že kdo je připraven, není překvapen, a v případě projektů EU je včasné podání žádosti zásadním předpokladem úspěšného získání dotace. Proto plánujeme žádat o první projekty z ReactEU v první minutě po zahájení příjmu žádostí,“ řekl Radim Sršeň, radní Olomouckého kraje zodpovědný za dotace a vedoucí pracovní skupiny ReactEU.

Jde o obrovskou šanci, kterou by byla chyba nevyužít. Dotace z EU mohou pokrýt 85 procent nákladů na stavbu výjezdové základny a dalších 5 procent pak pokryje dotace ze státního rozpočtu. Stejnou cestou postupujeme i v případě připravované výstavby výjezdové stanice záchranné služby v Zábřehu. Nad rámec finančních prostředků, vyhrazených v této oblasti pro Olomoucký kraj, je připraven i náhradní projekt a žádost o dotaci na výstavbu nové výjezdové základny ve Šternberku. Jde nám o to, maximálně využít dotační programy, které unie nabízí,“ zdůraznila Zdeňka Dvořáková Kocourková, radní Olomouckého kraje odpovědná za oblast investic a evropských projektů.

Rychlá nebyla jen reakce na ruku podanou z Bruselu. Svižná bude také realizace projektu. Výjezdová stanice pro záchranky v Uničově bude dokončena ještě letos. S dokončením stavby v Zábřehu se počítá na podzim 2023. Není vyloučeno, že se v tomto termínu podaří uskutečnit také výstavbu výjezdové základny ve Šternberku. Žádosti o zmiňované dotace schválili krajští radní 29. března a 3. května.

Bc. Eva Knajblová
manažer komunikace
http://www.olkraj.cz