Jarní slovo starostky – 2021

Drazí spoluobčané,
Dovolte, abych vás všechny pozdravila na začátku jara. Ještě v půlce března to s počasím vypadalo tak, že se tepla možná už ani nedočkáme, ale dnes je již jaro cítit ve vzduchu. Staré přísloví praví, že kam nemůže sluníčko, tam musí lékař. Pojďme toto přísloví maličko obrátit…kam chodí sluníčko, nemusí lékař…kéž by tomu takto bylo v této složité covidové době.
Loni touto dobou jsme byli na začátku karantény a já vám psala optimistická slova o víře v lepší časy. Ani v nejhorším snu by mě nenapadlo, že po roce covidu ještě nebude vyhráno, ba co víc, že bude situace ještě mnohem horší.
Život se za poslední dobu hodně změnil, ale rozhodně nezastavil. Lidé jsou z událostí posledního roku nervozní a podráždění, a mnohdy dochází ke konfliktům, které pak možná mrzí obě strany. Všichni víme, jak těžko se již vyřčené slovo bere zpět a jak moc trpělivosti stojí obě strany toto ustát.
Moc vám přeji klidnou mysl…
Sluníčko nám zasvítilo do všech špinavých a zašlých koutů ve městě a je třeba řešit jarní úklid.
Plumlov se již tradičně zapojuje do akce „Ukliďme si Česko“ a letos tomu nebylo jinak. V minulosti nám s jarním úklidem pomáhala škola, školka, spolky a sdružení, které v této covidové době buďto nefungují vůbec nebo jen omezeně, ale díky dobrovolníkům se nám podařilo spousty míst v Plumlově i jeho místních částech krásně vyčistit od odpadků a špíny. Velké poděkování vám všem.
V předvelikonočním víkendu byly na obvyklých místech kontejnery a měli jste možnost zbavit se všeho, co vám v domácnosti přebývalo či hyzdilo okolí domů.
No a pro ty, kteří to ještě nestihli, je každou sobotu otevřený sběrný dvůr. Moc děkuji všem, kteří využíváte sběrného dvora a neodkládáte odpad v lepším případě mimo kontejnery a v tom horším do lesa či příkop u silnic.

Technické služby vyjíždějí s čistícím vozem, osadili jsme náměstí kytičkami a ozdobili velikonočními stromečky, které nám vyrobily asistentky a vychovatelky ze školy společně s dětmi z dětského domova.
Je to takové alespoň malé připomenutí již druhých covidových Velikonoc.
První měsíce letošního roku byly v naší zemi především ve znamení covidových očkování. Zaměstnanci městského úřadu pomáhali našim nejstarším občanům jak s registrací, tak i se samotnou dopravou do očkovacího centra.
Nechci zde polemizovat o tom, zda je dobře se nechat či nenechat očkovat. Je to volba každého z nás a očkování je dobrovolné. Já sama, vzhledem k tomu, že se jako zdravotní sestra pohybuji v různých nemocničních provozech, jsem se naočkovat nechala a doporučila očkování i svým rodičům. Věřím, že je to cesta k návratu do normálního života. Myslím, že pro většinu lidí není ani tak nejzásadnější obava z onemocnění samotného, ale hlavně z toho, že někoho jiného nakazí a jemu se tato nemoc stane osudnou.
Žijeme v době všech možných restrikcí a omezení, ale život nestojí, život jde dál. Covidová epidemie sice utlumila společenské aktivity, ale rozhodně ne aktivity pracovní.
Po zimní pauze se stavbaři opět vrátili na cyklostezku Plumlov- Mostkovice a budují most přes vodní vpusť. Celá akce by měla být dokončena do léta. Je dotována evropskými penězi. V loňském i v letošním roce na tuto akci přispělo město Prostějov půlmilionovým darem a jsou v jednání další peníze z krajského úřadu.
Začátkem dubna byla zahájena výstavba chodníku na Boskovické ulici směrem na hřbitov. V rámci této stavební akce bude kromě nového chodníku zbudován ostrůvek pro chodce v křižovatce u Bidelce, položena část nového vodovodního potrubí, kanalizační přípojky k rodinným domům a položeno nové vedení veřejného osvětlení. Tato stavba by měla být ukončena 30.června.
Bohužel jsme neuspěli s žádostí o dotaci na opravu chodníku před školou a zdravotním střediskem, ale podali jsme další žádost a čekáme na výsledek.
Pokud se nám podaří uspět, rekonstrukce by probíhala o letošních prázdninách.

Pokračují stavební práce na baště vysokého zámku, které jsou dotovány Ministerstvem kultury a čekáme na vyhodnocení žádosti o dotaci na olomouckém kraji na opravu vstupního portálu. Podaří-li se nám peníze získat, v létě začneme s opravami.
Plumlovský zámek se po mnohaletém úsilí dostal na indikativní seznam Národních kulturních památek a otevírá nám to cestu k dalším dotačním programům z evropským zdrojů. Nebude to cesta jednoduchá, ba co víc, v pocovidové době bude hodně náročná a klikatá, ale věřím….
Máme podanou žádost o dotaci na krajském úřadě na odkanalizování Bělisek, pokud uspějeme, akci bychom spustili letos na podzim.
Čekáme na vyhodnocení žádosti o dotaci na opravu silnice na Wolkerově ulici, rekonstrukci WC dívky v základní škole, rekonstrukci učeben v ZŠ , rekonstrukci sociálního zázemí v budově osadního výboru Hamry, dětského hřiště v kempu Žralok a sochy svatého Floriána na plumlovském náměstí.
Je podáno opravdu hodně žádostí, ale to je dobře, neboť dotace jsou pro město nutným zdrojem peněz pro jeho další rozvoj.
Nejdůležitější a nejnákladnější akcí letošního a příštího roku bude výstavba kanalizace v Hamrech. Stavební práce budou probíhat z menší části letos na podzim a z části větší v průběhu příštího roku. Vzápětí po kanalizaci by měla v Hamrech firma E-on ukládat do země elektrické vedení a následně firma Cetin v Žárovicích a Hamrech optické kabely pro rychlý internet.
Letos na podzim budeme v Hamrech a Žárovicích realizovat výsadbu lokálních biokoridorů, které vzešly z pozemkových úprav. Tato akce je ve sty procenty dotována z OPŽP. S pozemkovým úřadem také aktuálně řešíme opravy polních a lesních cest. Zde by též byla možnost získat stoprocentní podporu z OPŽP.
Z důvodu epidemie zatím neproběhlo veřejné projednání územního plánu.
Dovolte mi, abych v závěru dnešního psaní vzpomněla jedno nedávné výročí a to výročí narození Jana Amose Komenského, které si připomínáme jako den učitelů.

Milí učitelé, přeji vám k vašemu svátku hodně zdraví, spousty sil, pevné nervy a smysl pro humor, neboť jen s ním se lze nad spoustu problémů povznést a brát věci s nadhledem.
Nikdy by mě nenapadlo, že se někdy dočkám takových věcí, jako jsou děti těšící se zpátky do školy. Za poslední rok se toho v našem školství hodně změnilo. Jak učitelé, tak žáci si museli osvojit spoustu počítačových dovedností a obrnit se trpělivostí, protože učit děti a přitom je fyzicky nemít před sebou, je náročná disciplína pro obě strany. Vám, milé děti a studenti přeji, abyste se co nejdříve do školních lavic vrátili, protože ač se vám to teď možná zdá neuvěřitelné, tak na školní léta budete vzpomínat celý život.

Nedávno jsem v jedné knize četla toto: „Nečekej, že bude líp, nebo že bude něco jednodušší. Problémy budou vždycky. Nauč se být šťastný zrovna teď, protože jinak to možná nestihneš“

Milí sousedé, přeji vám všem pevné zdraví a víru v lepší necovidové časy.

Vaše starostka

Gabriela Jančíková

Plumlovský zpravodaj – 1/2021

1/21
leden-březen

Hlášení místního rozhlasu – 15. týden (12. 4 – 18. 4. 2021)

Zelenina Juvita Uherský Brod bude v Pondělí 19. 4. 2021 od 10:15 do 10:30 h,
prodávat sazenice bylinek a skalniček dále konzumní brambory z Vysočiny 10Kč/kg, česnek, cibuli 12 Kč/kg, jablka od 19 Kč/kg, hrušky, žampiony, hlívu ústřičnou a další ovoce a zeleninu. Prodáváme i český med a olejové svíčky za 10 Kč/ks


Firma JUKKA bude prodávat v pátek 23. dubna 2021  

  1. Plumlov – 9.15 – 10.00 hodin na Tyršově náměstí.
  2. Soběsuky – 11.00 – 11.30 hodin před obchodem.
  3. Žarovice – 12.00 – 12.30 hodin před kulturním domem.

následující stromky k jarní výsadbě.
Jabloně a hrušně i sloupovité, meruňky, nektarinky, broskve, odolné švestky vhodné na pálení, švestky japonské, durancie, třešně, višně, třešňovišně, kdouloně, oskeruše, jedlé kaštany semenáče v kontejneru v akci za 120 Kč kus, keřové a stromkové rezistentní angrešty, keřové rybízy černé a červené, keřovou jostu, lísky stromkové, ostružiny, maliny, stolní vinnou révu, kanadské a čukotské borůvky, kiwi, fíkovníky, růže keřové i stromkové, rododendrony, azalky, stálozelené magnólie, převislé vrby, sazenice jahod a jiné. 
Více informací najdete na letácích ve vašich poštovních schránkách.


Sběr tříděného papíru – ZŠ Plumlov (19. 4. – 24. 4. 2021)
pouze noviny, letáky, časopisy, kancelářský papír, knihy bez tvrdých vazeb svázané motouzem
19. 4. – 24. 4. 2021 ve školním dvoře
Po až Pá: 6:40 – 7:30 / 16:00 – 17:00 Sobota: 8:00 – 11:00
Plakát


Odečty elektroměrů od všech dodavatelů budou probíhat v Plumlově od 8.4.-20.4.2021.
Z důvodu pandemie nelze odečty provádět uvnitř budovy. Stav elektroměru napište na viditelné místo. Opakovaný odečet se nebude provádět.


Oznámení o přerušení dodávky elektrické energie v obci Soběsuky 19. 4. 2021 od 09:30 do 11:30 hodin.


Oznámení o přerušení dodávky elektrické energie v Plumlově 28. 4. 2021 od 09:00 do 16:00 hodin.