Jaké to je se jedním kliknutím přenést na hudební festival? Nebo se ocitnout v rozlehlé galerii plné děl současných tuzemských i zahraničních streetartových umělců? Vyzkoušet si to může každý, kdo navštíví Street Art Festival a unikátní virtuální platformu Pluto.Video. Čtrnáctý ročník olomouckého festivalu bude letos totiž probíhat z velké části virtuálně, nejen na této platformě. A to od dubna až do prosince 2021.

Návštěvníci se 23. dubna ve 20.00 hod. mohou přihlásit pomocí unikátního odkazu, který lze za symbolickou částku zakoupit na našich stránkách. Ocitnou se na virtuální louce, kde bude probíhat koncert reggae kapely Homebwoyrasta. Kousek opodál mohou ve stejnou chvíli navštívit i galerii, v níž najdou kolem čtyř desítek děl světových i domácích streetartových autorů,“ upřesňuje umělecký ředitel festivalu, Tomáš Junker. Mimo hudebního a uměleckého zážitku mohou návštěvníci komunikovat i mezi sebou a navazovat nová přátelství či pracovní networking. Počet vstupenek je ale omezen na 150 ks.

Další festivalovou novinkou jsou i tematické podcasty, vysílané jednou měsíčně na instagramovém účtu Street Art Festivalu @safe_cz. Hosty jsou zahraniční i čeští umělci a zajímavé osobnosti ze světa graffiti a streetartové kultury. Už na tuto středu 14.dubna v 16.00 hod. je připraven podcast se streetartovým umělcem Lukášem Kladívkem (organizátor festivalu Město=Galerie v Kutné Hoře) a Nikolou Vavrousem aka Khomou (organizátor festivalu United Colours v Ostravě).

Festival připravil i tradiční filmovou produkci pro fanušky světové streetartové scény. Oproti minulým ročníkům, kdy se promítaly díla jako The Banksy Job nebo Pixadores: sprejeři ze Sao Paula v kině, se ale letos přesune produkce do onlinu. Festival si připravil celovečerní dokument o legendě a ikoně graffiti Marthe Cooper. Film Martha: A Picture story bude možné zhlédnout ve dnech 16.-23. května na webu festivalu.

Navzdory všem okolnostem se festival rozhodl v tradici murálové a streetartové malby pokračovat i v časech koronavirových omezení. Mimo programu umístěného do online prostředí čekají návštěvníky velké novinky i v terénu. Letos poprvé se bude malovat nejen v samotné Olomouci, ale i v Prostějově, kde na počest 60. výročí od Gagarinova letu a založení místní hvězdárny vznikne i murálová malba. Přesná data i plochy budou postupně zveřejněny na stránkách festivalu www.streetart-festival.cz.

O Street Art Festivalu:

Olomouc a okolí oživuje Street Art Festival už od roku 2007. Za tu dobu realizoval desítky velkoplošných maleb i přednášek a představil v akci mezinárodní hvězdy streetartu jako jsou Mr. Dheo, ZZRock, Wild_Drawing, ParizOne nebo Chemise. Organizátoři festivalu podporují komunitu mladých umělců, kulturu i turismus. Festival získal Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury za rok 2018.