Přestože zdaleka není hotový, spustil jsem dnes portál Hanáckých střípků. Jeho účelem bude shromáždit co nejvíce statických webových odkazů z okresů Olomouc, Prostějov a Přerov.

Jak takové stránky kapitol portálu vznikají? Momentálně zpracovávám okres Prostějov, který je mi nejbližší a vím o něm nejvíc. Postup je následující: Vyberu si na webu měst a obcí okres a v něm zpracovávanou obec. Následuje vyhledání obce pomocí Google. Z výsledků vyhledávání vybírám nejprve stránky obecního (městského) úřadu. U všech vybraných stránek nejprve sejmu foto titulní stránky, které pak uložím na disk počítače a podle kontextu je pojmenuji. Potom otevřu příslušnou kapitolu portálu a vytvořím místo v tabulce odkazů kapitoly. Doplním název stránky (případně popis) a její zmenšenou fotku. Kapitolu potom uložím. Kromě Googlu používám pro doplnění stránek v dané obci ještě zlaté stránky.

Portál obsahuje tyto kapitoly:

  • úřady (+ obecné a městské úřady všech tří okresů), dále mikroregiony
  • spolky všech tří okresů
  • církve a náboženské společnosti (+ katolické farnosti všech tří okresů)
  • kulturu a vzdělávání (školy) všech tří okresů (+ noviny a časopisy)
  • adresy komerčních subjektů všech tří okresů (pro velký počet jsou děleny podle abecedních skupin názvů obcí sídla)

V současnosti jsem v prostějovském okrese u písmene D, okresy Olomouc a Přerov jsou povětšinou prázdné.

Práce je to pro vraha, ale baví mě. Jak je u mě obvyklé, pracuji zadarmo. Jedinou možností pokrytí nákladů je dobrovolný dar, který mi můžete věnovat na stránce „o projektu„. Stačí i drobný dárek, začínám na jednom euru (české koruny zatím platební brána nepřijímá, ale z většiny platebnich karet je možné platit i eurem). Poplatky na mé straně jsou značné (takže když pošlete 1 euro, dostanu nějakých 17 korun), ale to je můj problém. Nic lepšího mě zatím nenapadá.

Budu vděčný za každý dar. Náklady na provoz projektu Hanáckých střípků vycházejí přibližně na 5 tisíc korun ročně. Pokud bych získal více, zaručuji se, že je pošlu na dobročinné účely.