Knihovna města Olomouce funguje přes výdejní okénka a míří k nim davy čtenářů. Tuto službu knihovnám v Olomouci a v celém Česku umožnil nový nouzový stav, který platí od pondělí 15. února. Od tohoto týdne přichází městská knihovna navíc i s novinkou rozvozu knih až do domu.

Knihy a časopisy si mohou čtenáři předem objednávat přes knihovní katalog takzvaně ´odložením z poličky´, e-mailem nebo telefonicky. Knihy lze i vracet. Čtenáři musejí přijít v roušce, dezinfikovat si ruce a dodržovat předepsané rozestupy. „Proudí k nám doslova davy čtenářů. Jen za první den otevření jsme obsloužili 284 lidí na hlavní budově a dalších 102 na pobočkách,“ popsala první zkušenosti ředitelka Knihovny města Olomouce Lenka Prucková.

Kvůli velkému zájmu čtenářů se proto knihovna od pondělí 15. února na pobočkách vrací k běžné půjčovní době. „Oddělení pro děti a mládež navíc rozšířilo půjčovní dobui na dopolední hodiny. Hlavní budova na náměstí Republiky bude mít otevřeno i v sobotu dopoledne,“ vyzdvihuje ředitelka Prucková. Malé pobočky v městských částech Droždín, Chomoutov, Lošov, Nedvězí, Slavonín, Sv. Kopeček, Radíkov a Týneček otevřou okénka až od 22. února v obvyklých hodinách.

Městská knihovna počítá od tohoto týdne i s další novinkou. Z poboček v Holici, Neředíně a Tabulového vrchu budou knihovníci od středy 17. února za čtenáři s předem objednanými knížkami jezdit až domů. Podmínkou je, aby si čtenář objednal pouze na dané pobočce, knihy z jiných poboček či z hlavní budovy zatím knihovna rozvážet nebude.

Objednávky přijímáme vždy do středečního poledne. Knihy a časopisy budeme rozvážet jen čtenářům, kteří bydlí v okruhu zmíněných poboček. Služba je pro všechny naše čtenáře zdarma, fungovat bude po dobu existence výdejních okének,“ vysvětluje ředitelka Lenka Prucková. Ve středu budou knihovníci rozvážet v Holici, ve čtvrtek v Neředíně a na Tabulovém vrchu. Vždy od 15 do 17:30 hodin. Městská knihovna tímto způsobem vychází vstříc zejména seniorům, kteří se do knihovny mnohdy obávají přijít. I při této službě je samozřejmostí dodržení hygienických opatření při předávání knih.

Mgr. Radka Štědrá
vedoucí oddělení mediální komunikace
Magistrát města Olomouce