OLOMOUC – První místo jubilejního ročníku ankety v Olomouckém kraji vybojovala prostějovská alej s 298 hlasy. Celonárodní vítězkou se stala Svárovská alej v Jihomoravském kraji, pro kterou hlasovalo 585 lidí.

“V počtu nominací padl další rekord. O desátý titul soutěžilo neuvěřitelných 132 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky, pro které hlasovalo bezmála 7 tisíc lidí. Pro nás to je důkaz, že si lidé nádherných alejí váží a jsou na ně patřičně hrdí. Celonárodní i regionálním vítězkám gratulujeme a přejeme stovky let zdravého růstu,” říká Karolina Kostićová z Arniky.

Lipová alej na levém břehu říčky Hloučely roste od 80. let minulého století a tvoří ji lípy malolisté. Je zcela výjimečná svou rozmanitostí, nízkým nasazením koruny a nepravidelností kmenů. Stromořadí v těsné blízkosti sídliště vytváří jedinečné prostředí pro relaxaci místních, kteří ji rádi navštěvují. Vítěznou nominaci zaslal Zbyněk Honest.

Výsledky hlasování v Olomouckém kraji

1Lipová alej na břehu říčky Hloučely298
2Javorová alej k Bludovečku154
3Tučínské stromořadí k vodojemu44
4Památná alej k hrobce Kleinů24
5Alej Stáje M+M11
6Lipová alej na hrázi u rybníka Oborník9
7Hajská alej2

Kompletní výsledky ankety najdete na https://www.alejroku.cz/2020/vysledky-2020

Všech 14 regionálních vítězů se může těšit na dárkové balíčky s poukazy od FotoŠkoda, knihy o památných stromech, dárky od Muzea Karla Zemana, rodinné vstupenky do Muzea rekordů a kuriozit, vstupenky do botanických zahrad po celé České republice a mnohé další.

Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost lidí k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladinké, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může nakonec rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.

Generálním sponzorem ankety je AuditDaně CZ.

Ing. Jiří Kaňa│ Arnika │ Tiskový mluvčí