Je to až k neuvěření, ale počítačová soutěž Dobrodružství s počítačem, kterou pořádá Cyrilometodějské gymnázium, ZŠ a MŠ v Prostějově spolu s Informačním centrem pro mládež (ICM), letos slaví patnáct let. Zájem o tuto soutěž neustále roste. Svědčí o tom i to, že se včerejšího klání v počítačových dovednostech zúčastnilo 120 žáků z šestnácti základních škol z celého Prostějovska. O prestiži této soutěže vypovídá i to, že byla realizována za finanční podpory statutárního města Prostějov i Olomouckého kraje, statutárního města Olomouc a střediska Europe Direct Olomouc v rámci projektu MEIS. A kdo vyhrál jubilejní ročník? Cenu pro vítěze vybojovalo družstvo páťáků z Reálného gymnázia a ZŠ města Prostějova.    

Stejně jako v uplynulých letech zasedla k počítačům čtyřčlenná družstva žáků čtvrtých a pátých tříd. Soutěžní klání probíhalo ve čtvrtek 21. listopadu celé dopoledne. Během téměř pěti hodin se u počítačů v prostorách počítačové učebny vystřídalo třicet soutěžních družstev. Žáci měli 45 minut na to, aby si co nejlépe poradili se zadanými úkoly. Čtveřice soutěžních úkolů je již tradičně složena z formátování textu ve Wordu, z malování přísloví, z hraní kooperativní hry a z vyhledávání odpovědí na tři soutěžní otázky na internetu. Soutěž každoročně připravuje a na její hladký průběh dohlíží Ivana Matyášková, vyučující Cyrilometodějského gymnázia, ZŠ a MŠ v Prostějově ve spolupráci s pracovníky Informačního centra pro mládež. „Každý rok soutěžní úkoly trochu obměňujeme. Letošní novinkou bylo to, že soutěžící družstva dopředu neznala, jakou hru budou hrát,“ doplňuje k soutěžním úkolům Kateřina Opatrná, vedoucí Informačního centra pro mládež Prostějov, „a proto jsme vybrali jednoduchou hru.“ To potvrzovali i soutěžící, kteří s úsměvem odpovídali na dotazy, jak se jim během soutěže dařilo. „Na moje dotazy nejčastěji odpovídali, že je bavila hra a malování a že i když při hledání na internetu všechno najít nemohli, tak že rádi příště přijedou zas,“ potvrzuje Jana Bartoníková, pracovnice Informačního centra pro mládež, „učitelé nás chválili za organizaci, za což jsme velmi rádi.“

Všichni soutěžící se mohli před soutěží občerstvit, a pokud museli déle čekat, mohli si zahrát nějakou hru ve školním klubu. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a předání cen vítězům pak proběhlo v 14.00 hodin ve školním klubu Oáza za účasti Ivany Matyáškové, vedoucí soutěže, a Kateřiny Opatrné, vedoucí ICM. Diplomy a odznáček s motivem soutěžní hry získali všichni soutěžící. Pro učitele, kteří je doprovázeli, připravili organizátoři tašky s informačními materiály a pozvánkami spoluorganizátora soutěže Cyrilometodějského gymnázia, ZŠ a MŠ v Prostějově.

Ta družstva, která se umístila na prvních deseti místech, získala také hodnotné ceny. „Tento ročník opět finančně podpořil magistrát města Prostějova a Olomoucký kraj. Ceny do soutěže pak také věnovala firma INFOS Art, s.r.o., Computer Media, HABRO, CZ.NIC a Večerka U babinky a soutěž podpořila kromě již jmenovaných také Evropská informační síť pro mládež EURODESK a EUROPE DIRECT Olomouc. Touto cestou bychom jim všem proto chtěli velmi poděkovat za jejich přízeň naší soutěži a podporu,“ uvedla závěrem Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov. 

První místo a cenu pro svou školu – hodnotný balík deskových a společenských her, knih i kreativních a kancelářských potřeb – letos vybojovalo družstvo z Reálného gymnázia a ZŠ města Prostějova. Členové vítězného družstva pak také získali dárkový balíček, jehož součástí byl mini dron a hra Angry Birds: Staveniště. Druhé místo v soutěži obsadili žáci z Masarykovy ZŠ a MŠ Nezamyslice a na třetím místě se umístili žáci ze ZŠ a MŠ Prostějov, Palackého.

Garant soutěže, Informační centrum pro mládež Prostějov působí v Prostějově od roku 2001. Sídlí v budově Cyrilometodějského gymnázia, ZŠ a MŠ v Prostějově. Jeho posláním je poskytovat bezplatně informace a poradenství mladým lidem a pracovníkům s mládeží (ale i široké veřejnosti) z oblastí, jakými jsou vzdělávání, práce, cestování, volný čas, sociálně patologické jevy, občan a společnost, mládež a EU. Doplňkovými službami, které mohou návštěvníci ICM Prostějov využít, je přístup na internet, černobílý i barevný tisk a kopírování, vazba dokumentů, prodej slevových průkazů ISIC a ITIC aj.

ICM Prostějov je členem Asociace pro podporu rozvoje informačních center pro mládež v České republice a od roku 2010 je držitelem certifikátu kvality poskytovaných služeb, uděleným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.


Kateřina Opatrná
Vedoucí Informačního centra pro mládež Prostějov