OLOMOUCKÝ KRAJ – Spolek Arnika hledá už podeváté nejkrásnější alej České republiky a letos si k tomu přizvala herečku Petru Vojtkovou z připravovaného muzikálu Tarzan. Nominace z Olomouckého kraje zatím chybí. Petra Vojtková s Arnikou proto vyzývají, aby všichni milovníci přírody nominovali své oblíbené aleje a stromořadí na webu www.alejroku.cz. Stačí poslat fotografii a krátký příběh nebo popis. O vítězné aleji se bude hlasovat od listopadu do konce prosince letošního roku.

„Zúčastněte se Aleje roku. Tomu, kdo soutěží, držím palce. Hlasujte nebo nominujte na www.alejroku.cz a buďte v souladu s přírodou jako my,“ říká nová patronka ankety Petra Vojtková. 

Přípravy muzikálu Tarzan v Divadle Hybernia jsou v plném proudu, přesto si představitelka hlavní postavy Jane našla čas a natočila pro Alej roku krátký pozdrav:

https://www.facebook.com/arnika.org/videos/382174276038535/   

Zatím nejvíce nominací lidé poslali z Jihočeského kraje (3), Pardubického (2) a Plzeňského kraje (2). Po jedné dorazily z Jihomoravského kraje a z Prahy. Z ostatních krajů nominace zatím chybí.

Nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladinké, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. Stejně jako v minulých letech může o vítězství aleje rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha místních lidí o záchranu nebo odhodlání lokálních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

„Na divadle jsou kulisy jen umělým doplňkem celku. Když jsem unavená, potřebuji přírodu. Aleje v průběhu roku promění tolik barev, že se tato krása nedá popsat slovy. Když se slunce svými paprsky dotkne jejich listů a díky větru se zachvějí, vzniká nádherné spojení přírodních úkazů. A když se má ruka dotkne kmene, cítím nabíjející sílu věků. Aleje či druhy ovocných stromů beru jako povinnost chránit nebo o ně pečovat,“ uzavírá Vojtková.

Po ukončení hlasování Arnika začátkem ledna vyhlásí nejoblíbenější alej celé České republiky a vítězná stromořadí v jednotlivých krajích. Na autora vítězné nominace čeká jako hlavní cena let balonem od Lucky Balon a poukazy na fotoslužby od FotoŠkoda. Všech devět patronů ankety mezitím zvolí nejkrásnější fotografii, jejíž autor se může těšit na zrcadlovku značky Canon.

Generálním sponzorem ankety je AuditDaně CZ


Arnika