Napřed si řekněme, co jsou to vlastně Hanácké střípky. Jde především o dva agregátory zdrojů na sociálních sítích Twitter a Facebook. Ty pak doplňují zde na titulce články, které jiné zdroje neobsahují.

Na Twitteru se agregátor jmenuje Olomoucká aglomerace a má adresu https://twitter.com/OlomouckaA (v rámci Twitteru jen @OlomouckaA). Jde o speciální účet, který si můžete přidat mezi ty, které na Twitteru sledujete. Ale zrovna tak můžete tento agregátor používat i v tom případě, že účet na Twitteru vůbec nemáte. Uvedená adresa je zatím dostupná veřejně.

Na Facebooku pak najdete agregátor Střípky z regionu, a to na adrese https://www.facebook.com/stripky/ . Jde o speciální stránku, kterou si můžete označit, že se vám líbí nebo že ji jen chcete sledovat. V tomto případě musíte mít na Facebooku účet, protože tato síť veřejnou dostupnost uživatelských profilů a stránek zrušila.

Oba agregátory jsou spravovány ručně. Nejde tedy o žádný automat (robot), jak je v takových případech zvykem. Proto jsou články a zprávy pečlivě vybírány a z důvodu jiných zdrojů (retweet, sdílení) nejsou zcela stejné. Hlavním zdrojem jsou ale RSS soubory, které poskytují webové stránky lidí, firem, organizací a institucí. Ne každá taková webová stránka ale RSS zdroj má, takže informace z některých stránek prostě v našich agregátorech chybí

A titulka, jejíž článek právě čtete? Tady se objevují ty články a zprávy, které jsem obdržel e-mailem a ve zdrojích RSS nejsou dostupné. Následně je každý článek titulky dostupný jako odkaz alespoň v našem agregátoru na Twitteru (Facebook možnost zasílání článků z WordPressu zrušil).

Příprava Střípků dá denně několik hodin práce. Přesto jde o občanskou iniciativu, která není nijak honorovaná. Vše se děje pod heslem „blbé kuře“ (za které se považuji, protože „hrabu“ zadarmo). Výhodou ale je, že můžu pracovat, kdykoliv mám sílu (jsem poněkud zdravotně postižený) a nikdo mě nehoní. A když nemám žádné příjmy, nemusím platit daně.

Přesto si myslím, že to za tu námahu stojí. Mám totiž náš region velmi rád a již delší dobu se o sdělování informací o něj pokouším. Nejprve na svém blogu, pak na stránce Projektů pro Prostějov, dále na (již zrušeném) magazínu Střípky z regionu a teď na těchto agregátorech. Pokud jste tento článek dočetli až sem, pak jistě máte také rádi hanácký kraj v okolí Olomouce, Prostějova a Přerova.

Máte nějaké připomínky a náměty? Můžete mi napsat do komentářů k tomuto článku nebo na kontaktní formulář zde na titulce. Za vaši přízeň předem děkuji.